Teollisuusliitto ajaa Nesteen öljynjalostamon alas osana hallituksen työelämäheikennyksiä vastustavia työtaistelutoimia, kertoi Nesteen Porvoon öljynjalostamon pääluottamusmies Sami Ryynänen Teollisuusliiton tiedotustilaisuudessa.
Hänen mukaansa päätös on vastareaktio hallituksen haluttomuuteen neuvotella työntekijäpuolen kanssa.
– Toivomme, että öljynjalostuksen keskeyttäminen saa hallituksen ymmärtämään, ettei se voi asettaa koko julkisen talouden taakkaa työntekijöiden harteille, Ryynänen totesi.
Kaksipäiväiset lakot helmikuun alussa
Teollisuusliiton puheenjohtajan Riku Aallon mukaan lakkojen piirissä on Porvoon Kilpilahden lisäksi myös Kokkolan teollisuusalue.
Kaksipäiväiset työnseisaukset järjestetään 1.–2. helmikuuta.
Pääluottamusmies Ryynäsen mukaan nyt ilmoitetut lakot koskevat noin 2000 Teollisuusliiton työntekijää.
Lakot kuitenkin vaikuttavat myös laajemmin muihin yrityksiin.
Alasajo vie aikaa useampia viikkoa, joten ne pitää aloittaa reilusti ennen helmikuun alun työnseisauksia.

