Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa todettu 41 uutta koronavirustartuntaa, vastaavia tartuntalukuja viimeksi toukokuussa – THL: Luvuissa osa Skopjen-koneen sairastuneista

4:13Kuinka pitkään koronatestiä pitää oikein odottaa? MTV selvitti tilannetta eri puolilta SuomeaKatso video: Kuinka pitkään koronatestiä pitää oikein odottaa? MTV selvitti tilannetta eri puolilta Suomea
Julkaistu 13.08.2020 11:58

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

Suomessa on todettu vuorokauden aikana 41 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos. Tartuntoja on nyt yhteensä 7 683.

Torstaihin mennessä koronaviruksen aiheuttamaan tautiin liitettyjä kuolemantapauksia oli raportoitu 333. Sairaalassa oli seitsemän ihmistä, joista yksi tehohoidossa.

Sairaanhoitopiirit ilmoittavat sairaalassa olevien ja kuolemantapausten määrät maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin.

THL:n projektipäällikkö Anna Katz vahvistaa, että tämän päivän tartuntaluvuissa on mukana viime lauantaina Skopjesta Turkuun saapuneella matkustajalennolla todettuja tartuntoja. Lauantaina Pohjois-Makedoniasta Suomeen saapuneet kaikki 157 matkustajaa testattiin Turun lentokentällä.

Matkustajista 26 todettiin koronavirus.

– Pitää paikkansa, että osa tämän päivän tartunnoista on lennon matkustajilla todettuja tartuntoja. Tartunnat jakautuvat usealle päivälle ja niitä on ollut mukana alkuviikon tartuntaluvuissa.

Katzin mukaan Skopjesta tulleiden matkustajien tartunnoista on ilmoitettu pitkin viikkoa, koska laboratoriot ovat ruuhkautuneet ahkeran testauksen myötä.

– Tarkkoja päivälukuja en pysty varmistamaan, mutta yleisellä tasolla voidaan todeta, että lennolta tulleet tartunnat ovat nostaneet kotimaan tartuntalukuja viime päivinä.

Lue myös: MTV sai ennusteet, toinen korona-aalto vyöryy Suomeen – näin eri rajoitustoimet vaikuttavat taudin etenemiseen: "Kaikki skenaariot ennustavat sitä, että jotakin on pakko tehdä"

Lisää aiheesta:

Suomessa on raportoitu 87 uutta koronavirustartuntaa – THL:n Salminen MTV:lle: Luku ei pidä paikkaansaSuomessa on todettu 863 uutta koronavirustartuntaa – ennätystasoa päiväkohtaisissa tartuntaluvuissaViivästyneet luvut julki: Suomessa todettu 193 uutta koronatartuntaaSuomessa todettu 23 uutta koronavirustartuntaa, tartuntoja nyt lähes 7000 – ei yhtään uutta koronaan liittyvää kuolemaaTHL: 81 koronaviruspotilasta taistelee hengestään Suomessa tehohoidossaVahvistettujen koronatartuntojen määrä Suomessa on nyt 2 176 – määrä kasvanut eilisestä lähes 250:llä
KoronavirusTartuntatauditTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä