Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Suomen tuleva olympiavoittaja? Arvi Savolainen näkee eron maailman huipulle enää lähinnä kokemuksessa

Arvi Savolainen
Arvi Savolainenimago images / Aleksandar Djorovic/ All Over Press
Julkaistu 22.11.2019 06:15
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Suomalaisen painin perinteitä kannatteleva Arvi Savolainen näkee eron maailman ylimmälle huipulle olevan enää kiinni lähinnä kokemuksen ja rutiinin keräämisestä.

LUE MYÖS: 100-kiloinen suomalainen huippulupaus löi pöytään hurjan leuanvetotuloksen – Antero Mertaranta joutui esittämään täsmentävän kysymyksen

Savolainen, 21, nappasi marraskuun alussa ensimmäisenä suomalaisena alle 23-vuotiaiden maailmanmestaruuden 97-kiloisten sarjassa. Viime vuonna hän saavutti alle 20-vuotiaiden MM-kultaa.

Nuoren painijan harteille laitetaan jopa tulevan olympiamenestyjän odotuksia. Siihen hän myöntää kyllä omaavansa mahdollisuudet.

– No tietysti mahdollisuus on helppo allekirjoittaa, mutta matkalla sinne on vielä monta mutkaa, Savolainen kertoo Antero Mertarannalle Tulosruudun Viikon vieraana.

– Tietysti tämä juniorivuosien menestys on erittäin lupaavaa ja jos pystyn samaan tahtiin jatkamaan vielä tulevat vuodet, niin varmasti pystyn kipuamaan sinne ihan ”eliittilevelille” painissa, hän sanoo.

Raamikas Savolainen jyrää vastustajansa fysiikallaan, mutta taktinen puoli täytyy vielä opiskella. Se tulee mukaan kokemuksen myötä.

– Terävin kärki on monessa sarjassa, varsinkin näissä vähän isommissa sarjoissa, vielä minua pikkuisen vanhempaa. Niillä on enemmän kokemusta. Ehkä se fysiikkakin on rutinoituneempaa, ja he ovat kouliintuneempia.

– Lähellä ollaan, ja yksittäisiä hyviä voi voittaa ihan kenet vain. Painissakin on vähän vaikea mitata tasoa, kun ei ole tulosrajaa, vaan sitä täytyy miettiä, että kenet vastuksen on voittanut ja toiselle sitten taas häviää. Voi vähän kovemman voittaa ja vähän huonommalle hävitä. Paini on niin sellaista, että se menee välillä vähän ristiin, Savolainen toteaa.

PainiUrheilu
Toimittajan kuva
Antti Rämänen
MTV Uutiset

Antti Rämänen työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa.

Lisää aiheesta:

”Pitäiskö sun ostaa uusia vaatteita?” – Kolminkertaisen olympiavoittajan kohtaamisesta haaveileva suomalaisjätti tehnyt hirmuisen muodonmuutoksen Tokiota vartenSuomalaisurheilijan sensaatiotemppu hakee vertaistaan – olympiapaikka pikavauhtia isoja karjuja vastaan: "Lähden Tokioon voittamaan"Elias Kuosmanen käytti supervoimaansa painijättiläisen nujertamiseen – valmentaja paljastaa nyt hurjan Tokio-suunnitelmanKorona pisti mestaripainija Arvi Savolaisen paletin uusiksi: "Kyllä tämä epävarmuus rassaa"Elias Kuosmanen rääkkää itseään kohti olympiapaikkaa – ”Kisoihin pääseminen jopa vaikeampaa kuin mitalin saavuttaminen”MM-mitalisti Rami Hietaniemi lopetti vasta uransa – huhkii niska limassa: "Enemmän olen viettänyt molskilla aikaa nyt"

Tuoreimmat aiheesta

Paini
  • 18.10.202518:33
    Doping

    Venäjän MM-hopeamitalisti ja Euroopan mestari kiinni dopingista

  • 19.09.202521:31
    Urheilu

    Elias Kuosmanen voitti painin MM-pronssia!

  • 18.09.202513:20
    Urheilu

    Elias Kuosmasen MM-paineille upea alku – edessä venäläinen haaste

  • 23.08.202520:36
    Urheilu

    Oliver Pada paini ylivoimaisesti MM-mitaleille

  • 03.08.202517:11
    Hukkuminen

    Kallahdessa hukkunut nuori oli SM-painija ja esikuva seurakavereille – "Ura näytti valoisalta"