Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaista sisua parhaimmillaan: Pertti, 40, rentoutuu kumiankan kanssa avannossa

Suomalaista sisua parhaimmillaan. Pertti Feller käy avannossa vähintään pari kertaa viikossa.
Suomalaista sisua parhaimmillaan. Pertti Feller käy avannossa vähintään pari kertaa viikossa.SALLASEESLAHTI
Julkaistu 24.01.2016 12:38
Toimittajan kuva

Eeva Louko

eeva.louko@mtv.fi

Pohjolan talvilajit ovat välillä varsinaista hullujen hommaa. Hauska kuvasarja näyttää, kuinka paukkupakkasista nautitaan suomalaisen sisun voimin.

Arktinen paukkupakkanen ei hetkauta Pertti Felleriä, 40. Ainoastaan uimahousuihin sonnustaunut mies hulluttelee mustana aukeavan avannon äärellä. Kumiankka tuijottaa epäuskoisesti vedessä.

Valokuvaaja Salla Seeslahden hauska kuvasarja  avantosankarista naurattaa ja ihastuttaa eksoottisuudellaan. Kuvat otettiin Polvijärvellä, Joensuun kupeessa Iso-Reuhkan rannalla.

– Sallalla oli idea avantoon liittyvästä kuvasarjasta, ja seuramme kautta lähdin mukaan. Kuvaushetkellä ei ollut kuin parikymmentä astetta pakkasta. Tosin en aina käy avannossa ankkojen ja uimaräpylöiden kanssa, Feller nauraa MTV Uutisille.

Pertti Feller 1
Upeat kuvat ovat valokuvaaja Salla Seeslahden Pertti Fellerin vapaapäivä -kuvasarjasta.SALLASEESLAHTI

Siviilissä Kaukolasipartio-nimisessä yhtyeessä kitaraa soittava Feller  hurahti avantouintiin kahdeksan vuotta sitten. Avantouintiseura Joensuun Jääkarhuihin kuuluva Feller käy avannossa vähintään pari kertaa viikossa. 

– Tämä kuin huumetta. Jo yhdestä kerrasta jäin täysin koukkuun. Tämä on toki joko-tai -laji, osa rakastuu saman tien ja osa ei mene lähellekään avantoa enää ikinä, Feller kuvailee.

Feller kertoo, että intohimo avantouintiin tulee verenperintönä. Miehen isä oli varsinainen extreme-avantouimari.

– Isälläni oli nuorempana tapana kävellä 500 metrin päähän avantoon ilman saunaa säästä riippumatta. Aluksi ajattelin, etten ikinä rupea tuollaiseen puuhaan. 

– Mutta eipä se omena sittenkään pudonnut kovin kauas puusta, Feller nauraa.

Pertti Feller3Pertti Feller hurahti avantouintiin kahdeksan vuotta sitten isänsä innoittamana.SALLASEESLAHTI

Hän myöntää, ettei kaikki aina ymmärrä eksoottista harrastusta. Kavereita ei esimerkiksi saa Facebookissa huhuilemalla mukaan avantoreissulle, Feller tietää.

– Kyllähän tässä aina itsekin välillä ihmettelee, että tämä on ihan hullujen hommaa. Mutta se on se lämpötilojen vaihtelu, kun menee jääkylmästä kuumaan saunaan ja takaisin avantoon. Sen jälkeistä olotilaa ei voi sanoin kuvailla, Feller hehkuttaa.

Fellerin onneksi Itä-Suomessa on yleensä kunnon talvet. Kesääkin saa usein odotella hetken, mikä miellyttää avantohirmua suuresti.

– Avannossa voionneksi käydä suunnilleen toukokuuhun asti. Yleensä myös kesäkuussa vedet ovat vielä todella kylmiä, ja saunan jälkeen on kiva käydä vilkoittelemassa, Feller tuumii.

Lisää aiheesta:

Vaikuttava lista: Syyt, joiden vuoksi avantouintia kannattaa kokeilla – "Kyllä se on sen arvoista"Muoniolaisesta veroneuvojasta tuli sensaatio – hytisyttävillä videoilla kymmeniä miljoonia katsojiaJos Helsingissä mielii suosittuihin avantoihin uimaan, voi joutua odottamaan vuosia: Talviuinnin suosio räjähti 10 vuodessaTätä neitoa ei kylmä hirvitä! Avantouimari Elina kuvasi isänsä kanssa vilunväreitä herättävän videon lumihangessa – "Huomasin varpaiden olevan ihan jäässä"Myyrässä kisaava Olli, 51, on innokas purjelautailija – joutui hurjaan tilanteeseen: "Onnekseni minulla oli kännykkä"Niina on pulahtanut tänä kesänä jo 225 suomalaiseen järveen – ”Tämä oli tarpeeksi hassu idea”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!