Venäjän viranomaiset ovat estäneet suomalaismiehen pääsyn maahan.
Eilisiltana Helsingistä Moskovaan lentänyt Kari Silvennoinen oli lentokentän passintarkastuksessa, kun venäläisviranomaiset ottivat miehen kiinni. Hän joutui viettämään yönsä lentokentän säilössä ja odottaa siellä edelleen iltapäivällä lähtevää Helsingin-lentoa.
– Yö meni penkillä nukkuessa. Syytä (maahan pääsyn estämiseen) ei ole sanottu. On kerrottu vain, että jonkun lain artiklan mukaan minua ei voi päästää Venäjälle, Silvennoinen kertoo MTV3 Uutisille.
– Minulla oli viisumi ja muut paperiasiat kunnossa. Olen ajatellut, että syynä voisivat olla sotien syyllisyyskysymyksiä koskevat tutkimukseni, joista olen tehnyt kaksi kirjaa.
Viranomaisten mukaan Silvennoista ei ole pidätetty.
– Olen kuitenkin täällä lukkojen takana, jossa pitää pyytää erikseen päästä vessaankin. He toivat minulle tänne kyllä teetä ja nakkeja. Samaan tilaan tuotiin äsken perhe, jossa on neljä jäsentä, mutta yön sain viettää yksin penkillä nukkuen.
"En tule enää Venäjälle"
Kari Silvennoinen yritti ehdottaa lentokentän virkailijoille, että hän olisi voinut jatkaa ensimmäisellä koneella matkaansa Lontooseen. Tämä ei kuitenkaan viranomaisille käynyt, kuten ei sekään, että suomalainen olisi lähtenyt takaisin Helsinkiin aamulla lähteneellä lennolla.
– Heidän mukaansa Lontoo voisi palauttaa minut tänne Moskovaan, mikä on tietysti aika järjetön ajatus, kun olen kuitenkin Euroopasta eli Helsingistä tullut tänne. He eivät päästäneet minua Lontooseen tai mihinkään muuhunkaan Euroopan kaupunkiin. Ensimmäinen kone tästä terminaalista Helsinkiin lähtee tänään kello 17.10. Toisesta terminaalista olisi lähtenyt jo aamulla Helsingin-kone, mutta en saa kuulemma vaihtaa terminaalia. Minun pitää lähteä pois juuri tästä terminaalista, mihin olen tullut.
– Soitin Suomen suurlähetystöön ja sain sellaisen kuvan, että minut ollaan nyt laittamassa tuohon iltapäivällä lähtevään Helsingin-koneeseen.
Varatuomarina toimiva Silvennoinen oli lentänyt Moskovaan työmatkan takia. Mies kuitenkin sanoo, että matkustelu Venäjälle loppuu tähän kokemukseen.
– Tarkoitus oli mennä Moskovan Hilton-hotelliin ja syödä siellä aamiainen, mutta se nyt vaihtui nakkeihin ja riisipuuroon. Omalta kohdaltani tällainen neuvostoliittolainen menettely aiheuttaa kyllä sen, että en tule enää Venäjälle.
Korjattu 01.10.2013 klo 16.16. Jutun ensimmäisessä versiossa kerrottiin virheellisesti, että Silvennoinen on asianajaja. Silvennoinen ei kuitenkaan ole enää asianajaja, sillä hän on eronnut Asianajajaliitosta keväällä.
(MTV3)