Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Suomalaisilla hiihtolomalaisilla kolme suosikkikohdetta ylitse muiden – hakutilastot paljastavat

Hiihtolomia vietetään helmikuun loppupuolelta alkaen.
Hiihtolomia vietetään helmikuun loppupuolelta alkaen.Jarno Kuusinen / All Over Press
Julkaistu 02.02.2018 14:47

MTV LIFESTYLE

Koululaisten hiihtolomat käynnistyvät koko Suomessa helmikuun loppupuolella. Lento- ja hotellihakukone momondo.fi:n selvityksen perusteella eniten matkoja viikoille 8, 9 ja 10 on haettu Bangkokiin, Malagaan ja Dubaihin.

Ensimmäisenä hiihtolomaa viettävät eteläsuomalaiset viikolla 8. Sen jälkeen lomat etenevät porrastetusti Keski-Suomeen viikolla 9 ja Pohjois-Suomeen viikolla 10.

– Hakudatastamme käy selvästi ilmi, että suomalaiset kaipaavat helmi-maaliskuun vaihteessa aurinkoon pitkän ja pimeän talven päätteeksi. Bangkok ja Malaga ovat perinteisestikin suomalaisten suosikkeja, ja viime vuosina asemansa on näyttänyt vakiinnuttavan myös monipuolinen Dubai, Suomen momondon markkinointipäällikkö Jenna Perus sanoo.

Vuoden 2017 hiihtolomasesonkiin verrattuna eniten hakujaan kasvattanut kohde on Puolan Gdansk. Haut sinne ovat lisääntyneet Pohjois-Suomen hiihtolomaviikolla 10 jopa 169 prosenttia, Keski-Suomen hiihtolomaviikolla 9 taas 108 prosenttia ja Etelä-Suomen hiihtolomaviikolla 8 myös kunnioitettavat 81 prosenttia.

Gdanskissa suomalaisia houkuttanee nähtävyyksien lisäksi kotimaata edullisempi hintataso. Lisäksi kasvanutta kiinnostusta selittää Turun ja Gdanskin välinen suora lentoyhteys.

Kärkikymmenikkoon mahtuu myös esimerkiksi perinteisemmät Berliini, Las Palmas, Lontoo ja Teneriffa sekä kaukaisemmat Miami, Phuket ja New York.

Momondon haetuimmat hiihtolomakohteet vuonna 2018


Viikko 8Viikko 9Viikko 10
1.BangkokBangkokMalaga
2.MalagaMalagaBangkok
3.DubaiDubaiDubai
4.Las PalmasLas PalmasTeneriffa
5.LontooTeneriffaLas Palmas
6.MiamiHelsinkiHelsinki
7.TeneriffaLontooLontoo
8.PhuketPhuketNew York
9.HelsinkiMiamiMiami
10.Denpasar BaliBarcelonaBarcelona

Tilastot on kerätty vuoden 2017 heinäkuun 22. ja vuoden 2018 tammikuun 22. päivän välisenä aikana momondo.fi kautta tehtyjen hakujen perusteella ja verrattu samaan ajanjaksoon vuoden 2016 ja 2017 välillä.

Lähde: Momondo.fi

Tältä näyttää Finnairin uudessa matkustajakoneessa

MTV tutustui marraskuussa 2017 yhteen Finnairin uusimmista Airbus A350-lentokoneista. Videolla näet kuvaa sekä matkustamon sisältä että lentokoneen ohjaamosta.

1:22Tältä näyttää Finnairin Airbus A350 -lentokoneen ohjaamossa

MatkailuLomaLifestyle

Lisää aiheesta:

Suomeen odotetaan ulkomaisen turismin ennätystalvea – globaali trendi jyllää eteenkin LapissaOnko talven lomamatka jo varattu? Näin aikaisin suomalaiset tekevät lomavarauksiaanElokuussa moni vielä lomailee: Millä Suomi voi erottua matkailun saralla?Näin paljon suomalaiset käyttävät rahaa kesälomallaHaaveena oma mökki? Näiltä alueilta niitä nyt hamutaanYhtä kanssamatkustajan tapaa suomalainen ei voi sietää lentokoneessa: "Ehdottomasti ykkösenä"

Tuoreimmat aiheesta

Matkailu
  • Eilen17:13
    Lento-onnettomuudet

    Lentokone kadonnut Indonesiassa – kyydissä 11 ihmistä

  • pe07:57
    Lappi

    Suomi rohmuaa matkailijoilta Norjalta – Lappi toivoo kuumeisesti lisää suoria lentoja

  • pe06:12
    Junat

    Miksi vessaan ei saanut mennä ennen lähtöä? VR kertoo syyn yllättävään kuulutukseen

  • ke16:15
    Lentäminen

    Finavian lentoasemien matkustajamäärät vahvassa kasvussa – Rovaniemellä jo yli miljoona kävijää

  • ti14:13
    Ulkomaat

    Emirates aloittaa suorat lennot Helsingistä Dubaihin lokakuussa