Hevibändi Turmion Kätilöt ei jäänyt odottelemaan keikkasaataviaan, vaan laittoi keikkapalkkion maksamatta jääneiden nimet omille kotisivuilleen.
Turmion Kätilöiden mustalla listalla on yhteensä neljä keikkajärjestäjää, joista kolme on rock-tapahtumaa. Kaksi keikkasaatavaa on toukokuulta ja kaksi heinäkuulta.
Suomalaisbändin solisti MC Raaka Pee, oikealta nimeltään Petja Turunen, kommentoi erikoista toimintatapaa Viihdeuutisille.
– Musiikkialalla tämä on jo ollut pitempään ilmassa, että keikkapalkkioiden maksamista venytetään. Tämä kesä on ollut siinä suhteessa vielä pahempi ja tilanne kärjistyi. Meillä oli pahimmillaan keikkasaatavia kahdeksasta eri paikasta, joista neljä on nyt hoidettu. Nekin piti anelemalla anella ja osa saatiin perinnän kautta, Turunen sanoo.
Turmion Kätilöiden solistin mukaan on kummallista, ettei asioita yritetä edes hoitaa vaan pakoillaan vastuuta. Moni keikkajärjestäjä ei vastaa edes puhelimeen, kun asiaa yritetään selvittää.
– Pitäähän sitä nyt saada raha tehdystä työstä. Sama juttu se on alalla kuin alalla. Ja kyllä sitä nyt ymmärretään, että välillä on tiukkaa ja yritetään auttaa miestä mäessä, mutta rajansa kaikella. Kyllä puoli vuotta pitäisi riittää rahojen maksuun, Turunen kummastelee.
Turusen mukaan yhtyeen keikkapalkkiot eivät ole salaisuus, isot festarikeikat pyörivät neljän tuhannen euron kieppeillä, kun pienemmät klubikeikat ovat muutamia tonneja halvemmat.
– Ei tämä rahojen saamattomuus ei vetänyt bändiä tiukoille, mutta kyllä se nyt näkyy jos on keskimäärin 24 000 euroa saamatta rahaa. Meilläkin on kuitenkin työntekijöitä, joille pitää maksaa.
Turmion Kätilöiden ensimmäinen levy julkaistiin vuonna 2004 ja se on julkaissut yhteensä kolme pitkäsoittoa. Yhtye on tunnettu rajusta lavaesiintymisestään.
(MTV3–ANN-MARI LEINONEN)