Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Stina Nilssonin valmentajalta erikoinen teoria floppikisan jälkeen: "Olisi erilaista, jos olisit tavallinen tyttö, joka aloitti ampumahiihdon 27-vuotiaana"

imago images/Harald Deubert/ All Over Press
Julkaistu 15.01.2021 18:38
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Maastohiihdosta ampumahiihtoon siirtyneeseen Stina Nilssoniin kohdistuu valmentajan mielestä liian paljon huomiota. 

LUE MYÖS: Dramaattiset tv-kuvat pysäyttivät ampumahiihdon maailmancupissa: sydänvaivoista kärsinyt norjalainen lyyhistyi ladunvarteen – "En tiedä, miksi näin kävi" 

Ruotsalainen Stina Nilsson voitti sprintin olympiakultaa 2018 ja siirtyi maaliskuussa 2020 ampumahiihtoon. Vaihto ei ole mennyt täysin nappiin.

Nilsson osallistui torstaina ensimmäistä kertaa kansainväliseen kisaan Saksan Arberissa, jossa hän oli IBU Cupin kisassa vasta 99. tilalla. 

Pystypaikalla Nilsson sai alas viidestä taulusta vain yhden. Kaikkiaan kymmenestä kudista meni puolet ohi. 

Ampumavalmentaja Jean-Marc Chabloz sanoi NRK:lle, että Nilssonin yritys siirtyä uuteen lajiin vähin äänin ei onnistunut. 

– Hän tuntee, että huomiota kohdistuu paljon häneen. Se on kova tilanne. 

Nilsson pysytteli pois lehdistötilaisuudesta epäonnistuneen kisan jälkeen. 

– Kerroin hänelle, että nimesi on ongelma. Se on Stina Nilsson, ja kaikki haluavat nähdä miten sinulla menee. Olisi erilaista, jos olisit tavallinen tyttö, joka aloitti ampumahiihdon 27-vuotiaana. 

Nilsson kertoi kuitenkin Norjan ampumahiihtoliiton tiedottessa, ettei hänellä ole minkäänlaisia paineita. 

AmpumahiihtoMaastohiihtoUrheiluHiihtolajit
Toimittajan kuva
Marko Leppänen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Ruotsalaistähti romahti totaalisesti ampumapaikalla ja murtui kyyneliin – nyt katastrofin syy selvisiRuotsalaistähti ongelmissa – kohu-urheilijaa potkitaan pois ampumahiihdon maailmancupista: "Saanut tarpeeksi mahdollisuuksia"Ampumahiihtoon siirtyneen olympiavoittajan fiasko vaihtui loistosuoritukseksi – paljasti, mikä oli mielettömän muutoksen takanaOlympiavoittaja Stina Nilsson sekoili koomisella tavalla – ampumahiihdosta ei ole tulla nyt yhtään mitäänStina Nilsson sohi peräti 10 pummia – ampumahiihtoon vaihtanut olympiavoittaja myönsi karun totuuden tilanteestaanHiihdon ruotsalainen olympiavoittaja debytoi lupaavasti uudessa lajissaan: "Onneksi uskalsin keväällä vaihtaa lajia"

Tuoreimmat aiheesta

Ampumahiihto
  • 19:24
    Urheilu

    Kuolleen ampumahiihtäjän perheelle raastava tieto: "Toivoimme vastauksia"

  • 28.12.12:02
    Maastohiihto

    Ruotsin hiihtotähdiltä kysyttiin norjalaisampumahiihtäjän kuolemasta – maailmanmestarilta yllättävä vastaus

  • 27.12.14:53
    Maastohiihto

    Norjan hiihtotähti todisti Sivert Guttorm Bakkenin kuolemaa paikan päällä – murtui kyyneliin

  • 27.12.08:13
    Hiihtolajit

    Uusi järkyttävä tieto ampumahiihtäjä Sivert Guttorm Bakkenin kuolemasta

  • 26.12.16:43
    Hiihtolajit

    Norjalaishuipun äkillinen kuolema johti toimiin – varoitus urheilijoille