Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SK: Pääministeri Sipilä vaiensi Ylen Terrafame-uutisoinnissa

Pääministeri kirjoitti Suomen Kuvalehden mukaan, että ei luota Yleisradioon lainkaan.
Pääministeri kirjoitti Suomen Kuvalehden mukaan, että ei luota Yleisradioon lainkaan. Lehtikuva
Julkaistu 30.11.2016 05:28(Päivitetty 30.11.2016 07:26)

MTV UUTISET - STT

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) vaiensi Yleisradion viime viikolla Terrafame-asiassa, uutisoi Suomen Kuvalehti.

Lehden tietojen mukaan Ylen johto päätti hyllyttää Sipilä-jutut sen jälkeen, kun pääministeri oli lähettänyt perjantai-iltana kymmenkunta viestiä yhdelle Ylen toimittajalle. Pääministeri oli lehden mukaan kirjoittanut, että ei luota Yleisradioon lainkaan.  

Sipilän Ylelle lähettämissä viesteissä oli myös pääministerin saamaa tuohtunutta kansalaispalautetta.  

Yle julkaisi viime perjantaina uutisen Sipilän sukulaisten omistamasta Katera Steel -yhtiöstä. Yhdessä hyllytetyssä jatkojutussa oli haastateltu kahta oikeusoppinutta siitä, oliko Sipilä ollut Kateran vuoksi esteellinen päättäessään sadan miljoonan euron lisärahoituksesta Terrafamelle.  

Suomen Kuvalehti kertoo, että Ylen johto myös rajoitti aihetta käsittelevien uusien juttujen tekemistä. Lehden tietojen mukaan Pressiklubi-ohjelman juontaja Ruben Stiller sai tiistaina kirjallisen varoituksen, koska oli valmistellut ensi perjantain lähetystä "uutis- ja ajankohtaistoiminnan johdon asettaman journalistisen linjan vastaisesti". Varoituksessa Stilleriä uhattiin irtisanomisella, jos tämä ei noudata johdon linjaa.  

Ylessä on lehden mukaan kerätty kirjelmää, jossa toimittajat ilmaisevat huolensa Ylen journalistisen johdon linjauksista liittyen Sipilän jääviysepäilyihin.  

Puolen miljoonan tilaus  

Viime lauantaina pääministeri Sipilä kiisti tienneensä sukulaistensa omistusosuuksista Katera Steel -konepajayrityksessä. Katera Steel on saanut noin puolen miljoonan euron arvoisen tilauksen valtion rahoittamalta Terrafame-kaivosyhtiöltä.  


– Minulla on puhdas omatunto, Sipilä sanoi STT:lle.  

Sipilä lisäsi, että hänen tietojensa mukaan tilaus olisi tehty riippumatta siitä, jatkaako Terrafame toimintaa valtion tukemana vai ajetaanko kaivos alas.  

Elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.) antoi pääministerille sivustatukea ja katsoi, ettei Sipilä ollut esteellinen tekemään hallituksessa päätöstä uudesta sadan miljoonan euron valtiontuesta Terrafamelle.  

Sipilä kertoi STT:lle pyytäneensä itse oikeuskanslerilta selvitystä mahdollisesta esteellisyydestään tai jääviydestään Terrafamen pääomittamisessa. 

2:41Terrafame: Valtion rahoitus ei ole tekohengitystä

Lisää aiheesta:

Yle-selvitys julki tänäänVideo: MTV seurasi hetki hetkeltä – kuinka lujille Sipilä laitettiin eduskunnan kyselytunnilla?Live klo 14.10: Puuttuiko pääministeri Ylen uutisointiin? Sipilä vastaa väitteisiin median edessäRinne MTV:lle: Jos väitteet Sipilästä pitävät paikkansa, meillä on vakava kriisi edessäYlen päätoimittaja Jääskeläinen: Pääministeri Sipilä ei vaientanut Yleä Sipilän sukulaisten konepajayhtiö on saanut puolen miljoonan tilauksen Terrafamelta
Sipilä-kohuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sipilä-kohu
  • 19.08.202219:05
    Politiikka

    Sanna Marin joutui osaksi ministerikohujen jatkumoa: Nämä skandaalit ovat puhuttaneet 2000-luvulla – valtaosa johtanut eroon

  • 29.05.201721:06
    Kotimaa

    Atte Jääskeläinen jätti Ylen tänään – miten tähän päädyttiin?

  • 29.05.201719:38
    Kotimaa

    Ylen pääluottamusmies: Eroa kohti oli kuljettu jo jonkin aikaa

  • 29.05.201718:12
    Kotimaa

    Jääskeläiselle maksetaan kuuden kuukauden palkka irtisanomisajalta

  • 29.05.201717:37
    Kotimaa

    Tutkija: Ylen johtamisongelmat ovat Jääskeläistä syvemmällä – "Ei voi olla päätoimittaja, joka lobbaa samaan aikaan poliitikoilta rahaa"