Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Silmittömistä kivuista kärsivä Arssi sai mieluisan syntymäpäivälahjan – "Kun saan kipukouristuksen, en enää tipahda lattialle"

Tikkanen kärsii harvinaisesta CRPS (Complex Regional Pain Syndrome) -kipuoireyhtymästä, joka syntyy tyypillisesti vamman, kuten murtuman yhteydessä. Vamman voi aiheuttaa myös pehmytkudosvamma tai infektio.
Tikkanen kärsii harvinaisesta CRPS (Complex Regional Pain Syndrome) -kipuoireyhtymästä, joka syntyy tyypillisesti vamman, kuten murtuman yhteydessä. Vamman voi aiheuttaa myös pehmytkudosvamma tai infektio.Tikkasen kotialbumi.
Julkaistu 03.09.2017 16:32
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Jatkuvista kivuista kärsivä turkulainen Arssi Tikkanen on iloinen saamastaan lahjasta.

CRPS-kipuoireyhtymää sairastava Tikkanen täytti perjantaina 24 vuotta. Hän sai iloisen ja kauan odotetun yllätyksen syntymäpäivänään. MTV Uutiset tapasi Tikkasen heinäkuussa, jolloin hän kertoi, että hän toivoisi parempaa tuolia, koska silloisessa tavallisessa keittiötuolissa oli huono istua.

– Pitäisi olla parempi, tässä on huono istua ja koko ajan minua pitää nostella ja vaihtaa asentoa. Parempi tuoli pitäisi varmaan teetättää, missä olisi minulle räätälöidyt nojat, koska tähän en voi nojailla hirveästi selällä, Tikkanen kertoi MTV:lle.

Arssi Tikkanen uusi tuoli
Uusi tuoli on erikoisvalmistettu Tikkaselle. Uudessa tuolissa selkänoja on lähempänä Tikkasta ja hänen selkänsä pystyy paremmin tukeutumaan selkänojaan.Tikkasen kotialbumi

Nyt Tikkasen toive on toteutunut. Viime torstaina hän sai mieluisan yllätyksen kotiovelleen, kun hänelle tuotiin räätälöity tuoli.

– Se oli suuri yllätys. En tiennyt siitä mitään. Ihmettelin vain, kun aiemmin täällä käytiin mittailemassa, mutta minulle ei kerrottu mitään.

Brother Christmas on auttanut ihmisiä aiemminkin

– Hän keräsi rahaa 7-vuotiaalle Viljamille, joka halusi eläintarhaan ennen sokeutumistaan

– Hän auttoi toteuttamaan syöpään pian kuolevan Kian, 6, viimeisen toiveen

Lue, miksi Brother Christmas alkoi hyväntekijäksi

Yllätyksen takana oli hyväntekeväisyystempauksista tunnettu Brother Christmas. Yllätysten suma ei kuitenkaan loppunut tuoliin.

– Vielä perjantaina Brother Christmas soitti, että hän on ostanut minulle tubettamista varten kunnon järjestelmäkameran.

Tuoli helpottanut elämää

Tikkanen kertoo, että uusi tuoli on turvallisempi. Lisäksi se on helpottanut hänen elämäänsä.

– Tuoli on jämäkkä. Jos saan kouristuksia, en tipu enää taaksepäin. Aiemmassa tuolissa saatoin tippua tuolista kipukouristuksen aikana. Tässä on helpompi istua ja selkä- ja käsinoja on paljon pehmeämpi. Nyt pystyy nojaamaan paljon paremmin sivulle.

Arssi tikkanenAikaisemmin Tikkanen istui vuorokauden jokaisen tunnin tavallisella keittiön tuolilla. Tikkanen valitteli, ettei tuolilla ole hyvä istua.

Vointi huonontunut

MTV Uutisten tavatessa Tikkasen heinäkuussa mies vaipui säännöllisesti kivun valtaamana omiin ajatuksiin. Tuolloin hän kertoi, ettei pysty nukkumaan kivun takia, vaan on jatkuvassa horrosmaisessa tilassa. Vointi ei ole Tikkasen mukaan parantunut.

– Kyllä se on huonontunut, ei se ole parempaan suuntaan mennyt.

Uusia hoitoja ei Tikkasen mukaan ole enää kokeiltu. Hän on edelleen voimakkaassa lääkityksessä.

– Kivut ovat pahentuneet ja kouristuksia on paljon enemmän, Tikkanen toteaa.

Tikkanen kertoo videolla, mikä saa jaksamaan eteenpäin elämässä. Lisäksi hän kertoo suurimmasta toiveestaan.

2:25Kipuhelvetti ei helpota edes öisin – Arssi, 23, sairastaa harvinaista kipuoireyhtymää

Lisää aiheesta:

Niko, 32, elää sängyn omana, käy vessassakin vain kolmesti viikossa: "Minut nähdään eläkeyhtiössäni täysin työkykyisenä"MS-tautia sairastava Tanja katkeroitui kymmeneksi vuodeksi – erityinen puku nosti pyörätuolista omille jaloilleHannelella todettiin kaksi harvinaista sairautta – tällainen on "Tikarimies", joka istuu olalla: "Sattuu niin paljon, että huudan"Arssi, 26, liukastui kadulla ja päätyi vuosien kipuhelvettiin – voimakas kipulääkitys vie jopa muistin: "Olen henkisesti ihan loppu"Kemiläinen Eeva-Liisa sai pysäyttävän tiedon 31-vuotiaana: "Silloin aloin valmistautua kuolemaan"Kun tuulenvirekin sattuu viiltävästi – Arssi, 23, sairastui harvinaiseen kipuoireyhtymään epäiltyjen hoitovirheiden takia: "En kestä tätä, hoitokulutkin ovat hirveät"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:04
    Tasa-arvo

    Suomalainen klubi ei hyväksy naisia jäsenikseen vieläkään

  • Eilen19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • Eilen19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • Eilen18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • Eilen18:31
    Pelastusoperaatiot

    Miska ei epäröinyt, kun näki nuoren pojan hukkumaisillaan – presidentti antoi tunnustuksen sankariteosta