Senegalin valmentaja Bruno Metsu suitsutti riemuaan maan kautta aikojen ensimmäisen MM-kisaottelun päätyttyä 1-0-yllätysvoittoon entisestä emämaa Ranskasta. - Tämä on joukkueemme historian hienoin hetki ja suuri hetki myös MM-kisoille.
- Meillä oli onneakin matkassa. Tämä on unelman täyttymys, muttei kuitenkaan ihme, ranskalainen luotsi iloitsi.
Metsu muistutti, että töitä on tehtävä vielä paljon, jotta jatkopaikka aukeaisi. - Meidän on pystyttävä pelaamaan samalla tasolla kuin tänään myös Tanskaa ja Uruguayta vastaan.
- Tämä voitto antaa varmasti uskoa kaikille muillekin valmentajille, joilla on ollut vastoinkäymisiä urallaan, Metsu lausui.
Myös maalintekijä Bouba Diop oli luonnollisesti onnellinen. - Tuntui todella hyvältä tehdä hallitsevan maailmanmestarin upottanut maali.
Osuman syöttänyt El Hadji Diouf uskoi koko Afrikan juhlivan voittoa kuin omaansa. - Jos jatkamme näin meillä on hyvät mahdolllisuudet jatkoon, El Hadji Diouf ennakoi.
(MTV3)
