Perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen pääsi eurovaaleissa läpi reilulla 30 000 äänellä, mutta perussuomalaiset kärsi rökäletappion ja menetti toisen edustajanpaikkansa.
– Meidän varmaan pitää jatkossa pystyä viestimään paljon paremmin siitä, että kuinka isoja päätöksiä EU-tasolla oikeasti tehdään, Tynkkynen sanoo MTV Uutisten haastattelussa.
Yhteensä suomalaisia meppejä lähtee Brysseliin 15. Tynkkysen lisäksi Huomenta Suomen vieraana poikkesi Henna Virkkunen kokoomuksesta.
Virkkunen sai edellisissä eurovaaleissa viisi vuotta sitten reilut 70 000 ääntä ja nyt äänimäärä kasvoi yli 20 000:lla.
– Tietysti oli mukava, että äänimäärä lisääntyi, mutta kyllä tärkein tavoite oli se, että kokoomus saisi lisäpaikan. Meillä oli tavoitteena saada neljä paikkaa ja siinä onnistuttiin, Virkkunen sanoo.
Lue myös: Päätoimittajan kommentti: Li Anderssonin vaalitulos löi ällikällä – onko sensaatiomaisella voitolla synkkä kääntöpuoli?
Purraan täysi luottamus
Sebastian Tynkkysen mukaan eduskuntavaalit ovat olleet se perussuomalaisten kuningaslaji.
