Sara Sieppi osti oman asunnon ja palkkasi siskonsa töihin – kroppa vaati hiljentämään työtahtia: "Äänikirjatkaan eivät nukuttaneet"
Sara Siepin vuodesta piti tulla ihan toisenlainen, niin kuin monen muunkin tänä vuonna.
Missikaunotar ja somevaikuttaja Sara Siepin vuosi 2020 oli aivan toisenlainen kuin hän oli ajatellut. Sieppi lomaili vuosi sitten tammikuussa Balilla hyvän ystävänsä Rosanna Kuljun kanssa ja suunnitteli tulevaa vuotta.
Unelmat ja haaveet tulevalle vuodelle haihtuivat savuna ilmaan heti loman jälkeen jo paluulennolla Suomeen. Hän kirjoitti koskettavan tekstin vuodestaan Instagram-tililleen.
– Keväästä tulikin satojen tuntien terapiamatka omaan itseeni neljän seinän sisälle hamstrattujen WC-papereiden keskelle. Tein töitä kuin ne loppuisi ja viikonloppuisin nauroin ystävieni kanssa välillä aina sinne sunnuntain pääkipuun asti.
Sieppi osti tänä vuonna ensimmäisen oman asunnon joka toi iloa vuoteen.
– Ullakkohuoneistosta tuli mun ensimmäinen oma piilopaikka. Sain melkein kymmenen vuotta yrittää, että palkkasin siskoni ensimmäiseksi työntekijäkseni. Tahti kiihtyi ja iltaisin äänikirjatkaan eivät nukuttaneet.
Sieppi päätti hiljentää työtahtia.
– Loppuvuosi tyhjennettiin, kasasin joulun ajatuksia ruokailumaratonin ohessa ja nyt mietin, että mentiinpä lujaa. Ensi vuonna annan aikaa jollekin muullekin kuin luurille, ystävilleni pyrin olemaan kokonainen sekä perhettäni nään muuallakin kuin WhatsApissa.
– Uutena vuotena aion lainata erään turkulaisen nimeltä mainitsemattoman kiinteistömogulin Jethro Rostedtin laineja ”no joo, maistuu maistuu” ja jättää tämän vuoden onnellisin mielin taakseni, Sieppi päättää kirjoituksensa.
Uusimmat
-
23:12
Finnair aloittaa jälleen lennot Britanniasta ja Irlannista – uusi vaatimus on todistus negatiivisesta koronatestistä tai sairastetusta taudista
-
22:54
Juuso Pärssinen herkutteli upean osuman, Keski-Suomen derbyssä pidemmän kaavan ratkaisu – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:52
Ohisalon mukaan rajakiristykset tähtäävät siihen, että Suomessa elämä pysyy mahdollisimman normaalina: "Erityisesti lasten ja nuorten elämä"
-
22:25
AstraZeneca varoittaa: Ei pysty heti toimittamaan EU:lle niin paljon koronarokotteita kuin suunniteltiin
-
22:16
Suomalaisen NHL-tähden älytön näytös keräsi kehuja – "Normaalisti katto olisi räjähtänyt"
-
22:12
HIFK lainasi Teräväisen Lahteen – sitten alkoi tapahtua: "Nyt ei tule jämäminuutteja"
-
22:01
Aija Pahkalan lapsi pahoitti mielensä kun äiti suuntasi ensimmäistä kertaa Putouksen livelähetykseen: "Saa nähdä onko tämä pienin suostunut katsomaan"
-
21:57
KalPa koki uuden pahan takaiskun – silti vahvempi illan TV-ottelussa: "Ehti pelata yhden vaihdon"
-
21:55
Rakennusteollisuus toivoo, että ulkomaalaiset työntekijät jäävät Suomeen, jos mahdollista
-
21:46
TPS lisäsi Kärppien kotituskaa – Nuorten Leijonien hyökkääjä taas esillä: "MM-kisoista itseluottamusta ja lisäbuustia"
-
21:38
Hallitus jatkaa koronaneuvotteluja maanantaina – tehostetaanko karanteenia? "Sanktiotoimet käydään vielä kerran läpi"
-
21:36
KooKoo hurjana SM-liigakierroksella – kanadalaishyökkääjä nakuttaa kovaa jälkeä: "Ammattimies"
-
21:24
Kalle Rovanperä manasi ikävää ajovirhettään – "Siinä meni paljon aikaa"
-
21:06
Kärpät taapertaa syvällä suossa, KooKoon superhankinta liekeissä – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
21:05
Teinihysteria suomirokkareita kohtaan yhdisti – Ultra Brassa vaikuttanut Anna Tulusto ja Maija Vilkkumaa ovat olleet ystäviä lukiosta asti
-
20:56
Jari-Matti Latvala antoi synninpäästön Kalle Rovanperälle – "Hänellä oli huippuvire päällä"
-
20:52
Patrik Laineen tilanteesta ikäviä uutisia
-
20:48
Bidenin tarjokas hyväksyttiin, USA sai ensimmäisen mustan puolustusministerin
-
20:42
Viisumihaasteet ovat takana – Mikael Granlund pääsee vihdoin irti NHL:ssä
-
20:37
Näin Suomen rajaliikennettä rajoitetaan – tiukennukset voimassa kuukauden
-
Lataa lisää