Sara Sieppi luki onnellisen perhejoulun jälkeen kolumnin, joka sai hänet murheelliseksi.
Miss Suomi ja nykyään Suomen suosituimpiin somevaikuttajiin lukeutuva Sara Sieppi joutui tahtomattaan kohuun, kun Iltalehden politiikan toimittaja Tommi Parkkonen kirjoitti näkökulman lehden sivuille: ”Kumpi on auttanut enemmän koronaviruksen torjunnassa, Sara Sieppi vai kansanedustaja”.
Näkökulmassaan Parkkonen vertasi muun muassa kansanedustajien työtä ja palkkaa Sara Siepin ansioihin ja töihin. Hän kirjoitti, että kansanedustajat ovat 6 510 euron palkkansa sekä lomansa ansainneet.
– Entä käsi ylös ne, joiden mielestä 6 510 euroa kuukaudessa on liikaa sponsoroituja alushousujaan ja minttuyrttisitruunakastanjamuffinsejaan esittelevälle someinfluensserille? Parkkonen kirjoittaa.
Parkkonen kirjoittaa näkökulmassaan, että hallitus ottaa eduskunnan käsittelyyn vuosittain noin 300 ministeriöiden virkamiesten valmistelemaa lakiehdotusta.
– Se on oikeasti paljon, Parkkonen kirjoittaa.
– Se on lähes yhtä paljon kuin ex-missi Sara Sieppi laittaa vuosittain Instagramiin kuvia ulkomaanmatkoistaan -ja bikineistään, Parkkonen jatkaa tekstiään.

