Koripallomaajoukkueen laituri Sakari Pehkonen, 33, saavuttaa keskiviikkona seitsemäntenä pelaajana kautta aikojen 150. pelatun maaottelun rajan.
Pehkosen juhlaottelu sattuu maajoukkueelle tärkeään saumaan, kun Suomi saa vastaansa Turun Caribia 994 -hallissa EM-semifinaalikierroksen ottelussaan Bosnia-Hertzegovinan.
Ennen Pehkosta 150. maaottelun rajapyykin ovat ylittäneet vain Jouko Heikkinen (190 maaottelua), Risto Lignell (169), nykymaajoukkueen apuvalmentaja Kari Liimo (160), Jorma Pilkevaara (158), Heikki Kasko (154) ja Anssi Rauramo (151).
Pehkosella on Bosnia-Hertzegovinaa vastaan pelatusta EM-karsintaottelusta miellyttäviä muistikuvia jo ennestään. Marraskuussa 1993 Suomi päihitti bosnialaiset Helsingissä lukemin 75-73 matkallaan Ateenan EM-lopputurnaukseen 1995. 201-senttinen Pehkonen oli yksi voiton arkkitehdeistä pussittamalla Suomen korkeimman pistesaaliin 18 pistettä.
Ja jälleen on viisinkertaiselle Suomen mestari Pehkoselle luvassa suuri rooli.
- 149 maaottelun kokemuksellaan Saku on maajoukkueemme kokenein pelaaja. Hän tuo nuoreen ryhmäämme johtajuutta. Pelillisesti Sakun rooli on myös tärkeä, koska hän pystyy puolustamaan itseään kookkaampia pelaajia, joita hän ei myöskään pelkää haastaa kentän toisessa päässä. Lisäksi Pehkosen taistelutahtoa tarvitaan levypallopelissä, analysoi maajoukkueen päävalmentaja Aaron McCarthy.
