Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sakaali havaittiin ensimmäistä kertaa Suomessa – tutkija kertoo, mitä vieraslajin levittäytyminen tarkoittaa Suomen luonnolle

imago/blickwinkel/ All Over Press
Julkaistu 25.07.2019 20:03
Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

tuomohytti
Toimittajan kuva

Shahin Doagu

shahin.doagu@mtv.fi

Sakaali on havaittu ensimmäistä kertaa Suomessa. Rautavaaralla tiistai-iltana havaittu yksilö on nuori yksivuotias eläin, sanoo metsäeläintieteen emeritusprofessori Heikki Henttonen.

Rautavaaran kultasakaalista kertoi ensimmäisenä Karjalainen. Sama eläin havaittiin todennäköisesti pari viikkoa sitten Enossa Pohjois-Karjalassa. Henttosen mukaan kyseessä on nuorelle kultasakaalille tyypillistä käytöstä.

– Ne ovat niitä, jotka liikkuvat, vaeltavat ja etsivät uusia asuinalueita.

Lue lisää: Ilmastonmuutoksella dramaattisia vaikutuksia – Sakaali ja pesukarhu saattavat levitä Suomeen, metsäjänis taantuu lumettomuuden takia

Henttonen uskoo, että sakaalihavaintoja tulee lähivuosina lisää ja että kanta pikku hiljaa runsastuu. Jos Suomeen muodostuu sakaalikantaa lähivuosina tai -vuosikymmeninä, se todennäköisesti kotiutuu rannikolle kuten Virossa.

– Sisämaan pitkä talvi rajoittaa sakaalin elämänmahdollisuuksia jonkin verran.

Ei suurta vaikutusta luontoon

Jos kultasakaalista tulee pysyvä laji Suomen rannikkoseudulle, se ei Henttosen mukaan vaikuta hirveästi luontoon. Sakaali voi vaikuttaa pienriistakantoihin sekä kauriin ja peuran vasoihin.

– Tietysti tautimielessä jos ajatellaan, niin yhtä lailla kuin ketut ja supikoirat, sakaalit voivat levittää rabiesta, Henttonen sanoo. 

Lue myös: Karjalainen: Sakaali saapui Suomeen, ensimmäinen havainto Rautavaaralla

Henttosen mukaan kultasakaalista ei ole sen suurempaa vaaraa ihmiselle kuin ketusta tai supikoirasta. Yhden yleispätevän neuvon hän kuitenkin antaa.

– Tämä pätee kaikkiin eläimiin, eli jos eläin käyttäytyy aggressiivisesti, niin pitää pysyä loitolla. Siellä voi olla jokin tauti taustalla. Mutta nämä ovat poikkeustapauksia.

Lisää aiheesta:

Ilmastonmuutos tuo Suomeen lukuisia uusia eläinlajeja – tulevaisuuden metsissä voivat vipeltää pesukarhut, isokauriit ja visentitAsiantuntijat: Sakaalin tappava voi syyllistyä rikokseen – keskustan Kalmari on vaatinut, että kultasakaalit "tulee poistaa", jos niitä tavataanIlmastonmuutoksella dramaattisia vaikutuksia – Sakaali ja pesukarhu saattavat levitä Suomeen, metsäjänis taantuu lumettomuuden takiaVirossa kymmenkunta sakaalihavaintoa – Suomessa seurataan jatkuvasti riistakameroitaAmmuttu sakaali sai ihmiset raivon partaalle – "Ensimmäinen ajatus oli sitten ampua se?"Sakaalit leviämässä pohjoiseen – ensimmäisiä havaintoja tehty jo Virossa ja Tanskassa
Luonto ja eläimetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen15:51
    Avaruus

    Kiina laukaisi kiertoradalle tarkoin valittuja avaruushiiriä

  • 1.11.19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 1.11.06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui