Sairaanhoitaja: Näin joulun toinen todellisuus näkyy päivystyksessä
Älkää jättäkö vanhuksia yksin kotiin jouluna, sairaanhoitaja vetoaa.
20 vuotta sairaanhoitajana työskennellyt Erja Vepsäläinen kertoo, että yllättävän moni vanhus hakee lohtua yksinäisyyteen päivystyspolilta jouluna. Kuten eräänä jouluyönä.
– Eräs mummo soitti päivystykseen kello yksi jouluyönä. Hänet oli jätetty yksin kaupunkiin, kun muu perhe oli lähtenyt jonnekin muualle joulua viettämään. Oli hiljaisempi hetki, joten juttelin hänen kanssaan tunnin puhelimessa. Kehotin häntä menemään nukkumaan ja sanoin, että kyllä muu perhe tulee tapanina jo pois reissusta.
Kahden tunnin päästä mummo tuli ambulanssilla päivystykseen. Hän itki kovasti ja sanoi, että kun sydämestä alkoi ottamaan. Hän vietti sitten yön tarkkailussa osastolla.
Jouluna yritetään itsemurhaa
Vepsäläinen on vuorovastaava Haartmanin sairaalassa Helsingissä, ja mittarissa on monet päivystetyt joulut. Päivystyspolilla tikataan ja sidotaan haavat, mutta henkisiä haavoja siellä ei voida hoitaa.
Myös itsemurhaa yrittäneitä tuodaan joulun aikaan päivystykseen. Moni on ottanut yliannostuksen lääkkeitä. Päivystyksessä näyttäytyy joulun toinen todellisuus, joka on kokeneellekin hoitajalle toisinaan sydäntä raastavaa.
– Ei siihen karaistu koskaan. Tietysti työ on työtä, mutta joskus jouluna se tuntuu sydämessä asti, kun tulee näitä yksinäisiä vanhuksia.
– Kunnioittakaa vanhuksia. Älkää jättäkö heitä yksin jouluna, ja pitäkää huolta toisistanne, kuuluvatkin sairaanhoitajan terveiset suomalaisille.
Studio55.fi/Piritta Palokangas
Onko sinulla tarina kerrottavanasi?
Studio55.fi etsii jatkuvasti mielenkiintoisia tarinoita netissä kerrottavakseen ja kannustukseksi muille vaikeassa elämäntilanteessa eläville. Oletko selvinnyt vaikeasta sairaudesta tai onko tuttavallasi takanaan aivan huikea elämä eriskummallisine sattumuksineen? Myös pienempien ja suurempien järjestöjen teot ja muiden hyväksi toimivat aktiiviset ihmiset kiinnostavat meitä.
Ota meihin yhteyttä, niin ehkä kerromme studio55:läisille juuri sinun selviytymistarinasi. Lähetä tarinasi lomakkeen kautta tai sähköpostilla osoitteeseen studio55(at)mtv3.fi. Korvaathan osoitekentässä (at)-kohdan @-merkillä.
Uusimmat
-
06:10
Ruandan kansanmurhassa toistatuhatta ihmistä pelastanut Paul Rusesabagina vapautettiin vankilasta
-
06:00
Helsingin rautatieaseman ja Pasilan linkkitornin valot sammuvat tänään Earth Hourin ajaksi
-
05:59
Sarjasaalistaja Mika Moring pysyy vangittuna – poliisi sai lisäaikaa Katja Miinalaisen tapon tutkintaan
-
05:38
Ensimmäinen Haitin presidentin murhajutussa syytetyistä myönsi rikoksensa Yhdysvalloissa
-
05:22
Korkeakouluissa hybridiopetuksen toteutus koetaan kuormittavana – opiskelijat toivovat joustavuutta opintoihin
-
05:08
Muista siirtää kellot! Ensi yö on tuntia lyhyempi
-
05:02
Biden: Kiina ei ole "vielä" toimittanut aseita Venäjällä – MTV seuraa sotaa
-
04:50
Poliisilla rattijuopumusten tehovalvontaa – myös huumepikatestejä matalalla kynnyksellä
-
00:04
Liigan tilannehuoneelta jälleen yllättävä ratkaisu – KalPa-hyökkääjän rujoa taklausta ei viety eteenpäin
-
00:01
Moni ei edelleenkään ymmärrä, mistä sote-uudistuksessa on kysymys
-
23:47
Yhdysvallat kosti iskun tukikohtaan Syyriassa: Toistakymmentä kuollut
-
23:38
MTV Uutiset seurasi sotaa 24.3.2023
-
23:21
Puolustusvoimain komentaja vierailulla Yhdysvalloissa: "Vahva viesti yhteistyön syventymisestä"
-
22:43
Tässä ovat Jussi-gaalan voittajat
-
22:30
Jori Lehterä välierävarmistuksen takuumiehenä, Jarno Koskiranta ja Lars Bryggman kahden maalin kerhossa – katso SM-liigan puolivälieräkierroksen kaikki osumat
-
22:25
Jussi-gaalassa muistettiin edesmenneitä elokuva-alan tekijöitä – katso video
-
22:21
Ex-presidentti Bolsonaro palaamassa Brasiliaan: Luovuttanut viranomaisille jalokiviään
-
22:08
Lukon sankari täräytti itsevarman lupauksen HIFK-sarjasta – "Meidät nähdään vielä täällä"
-
22:03
Massiivinen "kaupungintuhoaja-asteroidi" pyyhältää pian Maan läheltä
-
21:55
SM-liigasarjassa rytisee raisusti – Pelicans-tähti ei muista vastaavaa, tilastokärjellä jo 133 minuuttia
-
Lataa lisää