SaiPa menettää pudotuspelitykkinsä Ruotsiin

Per Savilahti-Nagander
Per Savilahti-NaganderLehtikuva
Julkaistu 15.04.2014 14:52(Päivitetty 15.04.2014 14:53)

Ruotsalaispuolustaja Per Savilahti-Nagander palaa kotimaahansa nelossijaan päättyneen SM-liigakauden jälkeen.

Ruotsin pääsarjassa pelaava Luulaja tiedotti tänään Savilahti-Naganderin paluusta seuraan. 28-vuotias puolustaja pelasi kasvattajaseurassaan viimeksi kaudella 2007-08.

Sen jälkeen hän pelasi kaksi vuotta Allsvenskania AIK:ssa ja kolme edellistä kautta menivät SaiPan paidassa.

– On todella kivaa saada palata kotiin perheen luokse ja omaan kotikaupunkiin. Myös se tuntuu hyvältä, että saa pelata Luulajassa, joka kuuluu huippujoukkueisiin sekä Ruotsissa että Euroopassa, Savilahti-Nagander sanoo seuran tiedotteessa.

Ruotsalainen oli pudotuspeleissä SaiPalle tärkeä mies, hän teki keväällä viisi maalia ja on pudotuspelien maalipörssissä ennen finaalien alkua jaetulla toisella sijalla. Edellä on vain Ville Vahalahti kuudella maalilla.

SaiPa hävisi eilen pronssiottelun Lukolle. Savilahti-Nagander pelasi kolmen kauden aikana 209 SM-liigan runkosarjapeliä ja teki niissä tehot 19+47=66.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko