Venäjän Marat Safin raivasi tiensä tenniksen Australian avoimen mestaruusturnauksen miesten kaksinpelin loppuotteluun torstain ja perjantain välisenä yönä Melbournessa. Safin voitti Sveitsin Roger Federerin semifinaaliottelussa huikean jännitysnäytelmän jälkeen erin 3-2.
Erälukemat olivat Safinin hyväksi 5-7, 6-4, 5-7, 7-6 (8-6), 9-7. Paikallista aikaa perjantain puolella päättynyt ottelu kesti neljä tuntia ja 28 minuuttia.
Safin ratkaisi ottelun edukseen seitsemännellä ottelupallollaan. Federerillä oli kamppailussa yksi ottelupallo neljännessä erässä.
-Nämä ovat henkien taisteluja. Roger Federeriä vastaan pelaaminen on jo psykologisestikin vaikeaa, Safin myönsi.
Federer voitti viime vuonna Australian avoimet ja kaksi muuta grand slam -kilpailua eli Wimbledonin ja Yhdysvaltain avoimet. Mestari harmitteli tuoretta tappiotaan, mutta ei ollut totaalisen synkkänä.
-Ottelupallon hukkaamisen jälkeinen häviö tuntuu raskaalta - olipa ottelu sitten millainen tahansa. Voin lohduttautua sillä, että ainakin annoin kaikkeni, Federer kuvasi.
-Hän oli parempi pelaaja. Toivon uutta kohtaamista ja olen innoissani siitä etukäteen. Se on selvää. Näin upeassa kamppailussa en ole ollut osallisena usein, sveitsiläinen jatkoi tunteidensa purkamista.
Federer myönsi, että voitto ja finaalipaikka olivat aivan ulottuvilla.
-Mielestäni pelasin tosi hyvin. Piste siellä täällä käänsi mittelön, Federer puntaroi.
