Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruokakaupan kellarissa sijaitsee 30 vuotta rakennettu pienoismaailma – tältä näytti Maarianhamina 1920-luvulla

5:19MTV Maarianhaminassa: Ruokakaupan kellarissa sijaitsee kokonainen pienoismaailma – tältä kaupunki näytti 1920-luvullaKatso videolta, miltä pienoiskaupunki näyttää ja millaista Maarianhaminassa oli 1920-luvulla.
Julkaistu 05.07.2023 06:08
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Ahvenanmaalla aivan Maarianhaminan keskustassa paikallisen ruokakaupan alakerrassa sijaitsee museo, joka kätkee sisälleen kokonaisen pienoismaailman. Vuonna 1987 maarianhaminalainen eläkeläisryhmä aloitti työn, joka näyttää miltä kaupunki näytti 1920-luvulla.

Pienoiskaupungin rakentamiseen osallistui yhteensä 70 eläkeläistä. Ryhmän nimi on Nybyggarne. Lähes kaikki rakentajat olivat miehiä, mutta mukana oli myös yksi nainen.

– 1970-luvulla vanhoja taloja purettiin paljon Maarianhaminassa. Se herätti turhautumista ja suruakin paikallisissa, joten he halusivat rakentaa pienoiskaupungin. He keräsivät piirustuksia ja dokumentteja taloista. Rakentaminen aloitettiin 1987 ja sitä jatkettiin 30 vuotta, jotta saatiin nämä 11 vitriiniä valmiiksi, Miniatyrstadens vänner-yhdistyksen puheenjohtaja Guy Schauman kertoo MTV Uutisille.

Pienoistaloja on näyttelyssä yhteensä 640. Nykyään 1920-luvulla rakennetuista taloista on Maarianhaminassa jäljellä noin 80.

– Se tekee tästä pienoiskaupungista uniikin, että sen rakentamisessa mukana olleilla eläkeläisillä on jokaisella joku tunneside näitä taloja kohtaan. Osa heistä on asunut näissä taloissa, Schauman sanoo.

Nybyggarne on lahjoittanut pienoismallin Maarianhaminan kaupungille. Kauppaneuvos Anders Wiklöf järjesti pienoismallille sopivan näyttelytilan Mathis-Hallenin kellaritilassa Norragatanin ja Ålandsvägenin risteyksessä.

Maarianhamina pienoismalli3Pienoiskaupunkiin on rakennettu myös kaupungin molemmat satamat.

Rakentaminen laajeni jatkuvasti

Pienoiskaupungin rakentaminen aloitettiin seurojen talosta, joka purettiin 1970-luvulla. Paikalliset olisivat halunneet rakentaa kokonaan uuden seurojen talon, mutta kun siihen ei ollut varaa, päätettiin rakentaa sen pienoismalli. Sen jälkeen rakentaminen vain jatkui ja laajeni muihin kaupungin taloihin.

– Ennen aikaan taloissa oli hienot pihat, joissa oli paljon tilaa. Nykypäivänä on rakennettu lisää taloja näiden isojen pihojen tilalle, museo-opas Gun Styrström kertoo.

Nyt pienoiskaupunki alkaa olla valmiiksi rakennettu yhtä pientä saarta lukuunottamatta, mutta historiallinen työ jatkuu.

– Jatkamme työtä sen parissa, että kaivamme esiin näiden vanhojen talojen historiaa. Ketkä ovat asuneet niissä ja mitä näissä taloissa on tapahtunut. Se on meidän tehtävämme, jotka olemme mukana tässä miniatyyrikaupungin ystävien yhdistyksessä, Styrström sanoo.

Maarianhamina pienoismalli1Rakentaminen aloitettiin seurojen talosta.

Vierailijat ihastelevat

Vuosittain museossa vierailee noin 2000–3000 ihmistä. Monilla vierailijoista on jokin side Ahvenanmaahan.

– Yleisin reaktio on, että miksi näitä taloja ei ole säilytetty. Ihmiset ovat yleensä hyvin vaikuttuneita näkemästään ja siitä rakennustyöstä, mikä pienoiskaupunkia varten on tehty, Schauman kertoo.

Lisää aiheesta:

Pohjanmaalaisen kommunistiperheen poika nousi tyhjästä miljonääriksi – sitten jättiläinen romahtiPorkkalan edustalla makaa maailman parhaiten säilynyt kuninkaallinen purjealus – tältä se näyttääYli satavuotias jättihuvila on maamerkki erikoisella paikalla ja piikki Helsingin kaupungin lihassa – Aulis Junes kertoo nyt MTV:lle kotinsa historian ja paljastaa ainutlaatuisen talon sisätilatPienessä kylässä Raaseporissa sijaitsee vaikuttava bunkkeri: Pala sotahistoriaa entisöitiin kyläläisten voimin – katso mitä nerokkaita keksintöjä sisältä löytyyTällainen on kauppaneuvos Anders Wiklöf, jonka luokse Bill Clinton matkusti: Pohatta, joka nousi ryysyistä rikkauksiin – "Minulla on kapitalistin aivot, mutta sosialistin sydän"MTV Uutiset vieraili Ikea-museossa: Näin ruotsalainen jätti valloitti huonekalubisneksen
AhvenanmaaMaarianhaminaMuseotHistoriaMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ahvenanmaa
  • 4.11.14:29
    Sinilevä

    Syksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"

  • 31.10.14:10
    Telakkateollisuus

    Suomeen ensimmäinen uusi telakka yli 30 vuoteen

  • 4.10.14:14
    Veneet ja laivat

    Ongelmiin joutunut saaristolautta oli törmätä Viking Graceen kaksi vuotta sitten – katso video

  • 13.9.16:28
    Kuolema

    Ruumispakastajan vyyhti sakenee: Ex-vaimolla yhteyksiä KGB:hen – nainen kertoi SSS:lle miehen oudosta suhteesta vanhempiinsa

  • 12.9.16:39
    Kuolema

    Mies HS:lle: Pakastin vanhempieni ruumiit heidän toiveestaan