Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riittävätkö nämä polttopuut koko talven takkoihin? Sähkön hinnan raju nousu huolettaa nyt erityisesti omakotitalossa asuvia

4:00Takka tehokäyttöön ja valot pois – omakotitalossa asuva Vibha perheineen valmistautuu jo sähkönsäästötalveenTakka tehokäyttöön ja valot pois – omakotitalossa asuva Vibha perheineen valmistautuu jo sähkönsäästötalveen
Julkaistu 10.08.2022 06:29
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Maanantaina ennätyslukemiin kohonnut sähkön hinta enteilee haasteellista talvea omakotitalossa asuville.

Vibha Deshpande perheineen säännöstelee jo nyt sähkönkulutustaan – ja samalla valmistautuu todellisiin säästötalkoisiin talveksi.

Deshpande asuu miehensä ja kahden lapsensa kanssa sähkölämmitteisessä 150-neliöisessä omakotitalossa Vantaalla. Deshpande kertoo, että sähkösopimus on kiinteähintainen marraskuuhun asti, jonka jälkeen hintojen nousu näkyy merkittävästi myös heidän laskussaan. Hän kuvailee tilannetta vaikeaksi.

– Se on tärkeä asia, ja herättää paljon keskustelua perheen ja ystävien kanssa.

Näin paljon 120-neliöisen omakotitalon sähkölasku kallistuu nykymenolla: "Tuntuu kyllä todella hurjalta"

Hän kertoo, että perhe on jo totutellut uudenlaisiin tapoihin kuluttaa sähköä. Se näkyy säännöstelynä muun muassa ruuanlaitossa ja muissa arkipäiväisissä askareissa.

– Tuulettimen, valojen ja kaikkien sähkölaitteiden sammuttaminen käytön jälkeen, Deshpande luettelee.

Takkahuone muuttaa merkitystään talven kynnyksellä. Hintojen nousun myötä tarkoituksena on lisätä puun käyttöä asunnon lämmittämisessä. Varastossa on lähes katonrajaan saakka polttopuita.

– Säästämme paljon puita talvea varten.

Myös saunan käyttö jää vähemmälle. Kiukaan lämmittämiseen käytetty sähköenergia maksaa jo nyt moninkertaisesti enemmän kuin tavallisesti, eikä helpotusta ole näkyvissä.

– Aiomme käydä esimerkiksi uimahallin saunassa useammin.

Katso artikkelin videolta, millä kaikilla tavoilla Deshpande perheineen on varautunut säästämään talvella sähkönkulutuksessa.

Lisää aiheesta:

Riikka meni äärimmäisyyksiin sähkön säästämiseksi "mustana perjantaina", säästi yli 200 euroa – "Ei jaksaisi montaa päivää"Sähkön hinta 350 euroa päivältä – lahtelainen Riikka ryhtyi radikaaleihin ratkaisuihin Kaj Kunnaksen sähkölasku pamahti kuukaudessa lähes nelinkertaiseksi: "Ei saunota kuin ennen"Ruotsalainen Per lämmittää uunin kerran viikossa – kokkaa tunnissa kaiken mahdollisen: "Elän kuten minua edeltävä sukupolvi"Jopa tuhansien eurojen säästöt! Sähkönkulutus voi puolittua yksinkertaisella keinolla: "Mitä isompi omakotitalo on..."Näillä tempuilla Paula ja Jan pitävät 250 neliön talonsa sähkölaskun mahdollisimman pienenä – Omakotiliitto sähkön hinnannoususta: "Pienituloisten on mahdotonta suojautua"
SähköTalousAsuminenTalviLämmitysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • 05:12
    Talous

    Pörssisähkön hinta nousee illalla hirmulukemiin

  • Eilen20:29
    Ukrainan sota

    Trump tapaa Zelenskyin perjantaina

  • Eilen15:09
    Tuulivoima

    Pörssisähkön hinta nousee huomenna hirmulukemiin

  • 9.10.22:12
    Energia

    Sähköt olivat poikki yli 10 000 vantaalaiselta – syy selvisi

  • 6.10.19:23
    Luonto ja eläimet

    Raportti: Suomalaiset tuhlaavat, mutta ilma on sentään Euroopan puhtainta