Raskaan sarjan titteliottelu MTV3 MAXilla ja netti-tv:ssä

Sultan Ibragimov, kuva: Al Bello
Sultan Ibragimov, kuva: Al BelloGetty
Julkaistu 03.10.2007 16:57(Päivitetty 12.10.2007 17:58)

MTV3-kanavien nyrkkeilytarjonta vankistuu. MTV3 MAX televisioi lauantaina 13.10. suorana lähetyksenä Moskovasta WBO:n liiton raskaan sarjan MM-ottelun Sultan Ibragimov - Evander Holyfield. Lähetys nähdään suorana myös Maikkarin netti-tv:ssä. Yhteensä Moskovan illassa otellaan kuusi kamppailua.

"He eivät koskaan palaa" on ammattilaisnyrkkeilyn ja erityisesti raskaan sarjan mestaruuteen usein liitetty sanonta. Se pitikin paikkansa ennen kuin Floyd Patterson mursi myytin ja Muhammad Ali toisti sen. Nyt samaa yrittää 44-vuotias Holyfield.

Raskaan sarjan legenda Holyfield on Moskovassa kovan paikan edessä, kun hän yrittää palauttaa edes osan sarjan ammattinyrkkeilyn valtikasta takaisin Yhdysvaltoihin. Ibragimov, joka on 12 vuotta Holyfieldiä nuorempi, nousi WBO:n mestariksi viime kesäkuussa voitettuaan Shannon Briggsin Atlantic Cityssä.

Tunnetuimmat kamppailunsa Holyfield kävi aikoinaan Mike Tysonia vastaan. Harva uskoi Holyfieldin mahdollisuuksiin, mutta hän tyrmäsi kuitenkin Tysonin 9. marraskuuta 1996. Kesäkuussa 1997 miehet kohtasivat uudelleen skandaaliottelussa. Turhautunut Tyson puraisi palan Holyfieldin korvasta. Kehätuomari Mils Lane diskasi Tysonin kolmannessa erässä.

Ilmeisesti tuo puraisu on jo unohtunut, sillä Tyson tulee seuraamaan Holyfieldin Moskovan ottelua.

Holyfield on otellut 52 kertaa, voittanut 42 kertaa niistä 27 tyrmäyksellä. Hän on otellut 22 kertaa maailmanmestaruudesta, 16 kertaa raskaassa sarjassa ja kuusi kertaa alemmassa raskaassa sarjassa. Viimeisen 2006 vuoden paluunsa jälkeen Holyfield on voittanut kaikki neljä käymäänsä ottelua.

Tulevaan MM-otteluun selvänä suosikkina nouseva Ibragimov saavutti amatöörinä raskaan sarjan hopeamitalin Sydneyn olympialaisissa vuonna 2000. Olympialaisten jälkeen Ibragimov muutti kotimaastaan Venäjältä Yhdysvaltoihin ja aloitti ammattilaisuransa vuonna 2002.

Ibragimov on otellut ammattilaisena 22 ottelua ja voittanut 21 kertaa 17 tyrmäyksellä.

Boxing Night -lähetyksen selostaa Jani Rajalin, kommentaattorina on Risto Meronen.

Boxing Night:

Ammattilaisnyrkkeilyä Moskovasta lauantaina 13.10. kello 20.00. MTV3 MAX -kanavalla ja netti-tv:ssä.
MTV3 uusii MM-illan parhaat palat seuraavana päivänä kello 16.50.
Ottelun hinta netti-tv:ssä on 9 euroa. Netti-tv-osio aukeaa hyvissä ajoin ennen ottelua.

klo 20.00 kevyt raskassarja, 12 erää, alle 90,7 kg
Mohammed Azzaoui, NZL - Henry Saez, CRC

klo 21.00 ylempi kevytsarja, 12 erää, alle 52,5 kg IBF liiton MM-ottelu
Dimitri Kirilov, RUS -Jose Navarro, USA

klo 22.00 raskas sarja, yli 90,7 kg, 12,erää, WBO liiton MM-ottelu
Sultan Ibragimov, RUS - Evander Holyfield, USA

Illan aiemmista ottelusta näytetään parhaat palat, mikäli pääottelut päättyvät ennen aikaa.

(MTV3)

Katso lisää MTV3:n Netti-tv:stä

MTV3:n Kanavapaketti-sivuille.