Ralliuraansa nousujohteisesti rakentanut 27-vuotias lammilainen Matti Rantanen on suuren haasteen edessä viikonloppuna Suomen MM-rallissa.
SM-sarjassa menestynyt Rantanen lähtee mittaamaan vauhtiaan maailman huippuja vastaan Ford Focus WRC 06-autolla, jota hän pääsi testaamaan kahden päivän ajan ennen nuotitusjakson alkua.
- Auto on vuokrattu Ramsport-yksityistiimiltä, jonka kanssa testasin viime viikonvaihteessa. Aloitin tutulla testitiellä, jossa pääsin yllättävän nopeasti sinuiksi WRC-auton kanssa. Sen jälkeen ajoin vielä kahdella muulla tieosuudella. Testikilometrejä kertyi yhteensä 140, Rantanen raportoi tyytyväisenä.
- Autoon oli asetettu sellaiset perussäädöt, joilla Fordin tehtaan toimesta on ajettu täällä viime vuonna. Suuriin muutoksiin ei siis ollut tarvetta, mitä nyt vähän jousia ja iskareita säädettiin.
AKK-Motorsportin rallivalmennusryhmään kuuluvan Rantasen tarkoituksena on pitää Jyväskylän ympäristön nopeilla teillä sen verran kovaa vauhtia päällä, että siitä olisi hyötyä tulevaisuutta ajatellen.
- Tarkkaa tulostavoitetta on vaikea asettaa, mutta MM-pisteille toki pyritään. Tiettyä lopputulosta paljon tärkeämpi juttu olisi se, että pätkäajat olisivat hyviä ja aikaero kärkeen olisi mahdollisimman pieni, Matti Rantanen järkeilee.
- Esimerkkinä tuli mieleen, että keskeytysten ansiosta saavutettu viides tai kuudes sija MM-rallissa ei ole aina mikään kovanluokan juttu, jos aikaero voittajaan venähtää tosi suureksi.
- Suunnitelmana on lähteä perjantain erikoiskokeille kovaa, mutta sellaisella hyvällä, omalla tahdilla. Ensimmäisen pitkän päivän jälkeen voi sitten katsoa tilanteen, että onko tarvetta tai varaa kiristää, Rantanen ennakoi.
Jyväskylän erikoiskokeet mieluisia
Rantanen ja kartanlukija Jan Lönegren ajavat Suomen MM-rallissa norjalaisen Andreas Mikkelsenin tallikavereina, kun brittitalli Ramsport ajattaa Jyväskylässä kahta WRC-autoa.
Rantanen on ajanut Suomen MM-rallissa kolme kertaa aikaisemmin. Tulosten perusteella kilpailun tiet ovat olleet miehelle mieluisia.
- Kaksi ensimmäistä kertaa ajoin etuvetoisella Hondalla luokkavoittoon ja jälkimmäisellä kerralla saavutin myös JWRC-luokan kolmanneksi korkeimmat MM-pisteet, Rantanen muisteli ensimmäistä kansainvälistä näytönpaikkaansa.
- Viime vuonna olimme nelivetoisella autolla ensimmäistä kertaa Jyväskylässä. Olimme hyvässä vauhdissa ja hetken johdimme N-ryhmää. Vaikka kohtalona oli keskeytys tekniseen vikaan, tuli MM-rallissa oma vauhti ja nimi hyvin esille.
- Tulevassa kilpailussa kukaan ei varmasti odota minun haastavan rallin voitosta ajavia tehdaskuljettajia, mutta tarkoituksena olisi haastaa kaikki WRC-autoilla ajavat yksityiskuljettajat.
(MTV3)
