Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Louvren koruvarkaudesta noin 88 miljoonan euron vahingot

Poliisipartio vartioimassa Louvren edustalla 19. lokakuuta.
Poliisipartio vartioimassa Louvren edustalla 19. lokakuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 21.10.2025 09:10(Päivitetty 21.10.2025 21:11)

MTV UUTISET – STT

Ranskassa viranomaiset arvioivat Louvren museon koruvarkauden aiheuttaneen 88 miljoonan euron vahingot. Varkaita ei ole saatu kiinni.

Syyttäjä Laure Beccuaun mukaan arvion on tehnyt museon kuraattori. Syyttäjän mukaan varkaat eivät kuitenkaan tätä summaa saisi, jos he päättäisivät sulattaa korut.

Ranskassa poliisi laajensi aiemmin tiistaina Louvren museon varkaiden etsintöjä. Poliisi uskoo tekijöiden olevan jonkin rikollisjärjestön jäseniä.

Tutkijat käyvät läpi valvontakameroiden videokuvia sekä Louvren ympäristössä että Pariisista ulos johtavilla pääteillä. Neljän varkaan tiedetään paenneen paikalta skoottereilla.

Harvinaisen röyhkeää varkautta selvittämään on määrätty 60 rikostutkijaa. Miehet veivät museosta erittäin arvokkaita jalokiviä ja koruja sunnuntaina. Koko operaatio tehtiin museon ollessa auki, ja se oli ohi seitsemässä minuutissa.

Ranskan oikeusministeri Gerald Darmanin on myöntänyt, että Louvren turvallisuusjärjestelyissä oli puutteita. Maan muihinkin museoihin on viime kuukausina kohdistunut useita varkauksia.

Taidemuseoon murtauduttiin sunnuntaiaamuna. Varkaiden saaliiksi päätyi yhteensä kahdeksan arvoesinettä, kuten Ranskan keisari Napoleon Bonaparten puolisolle kuuluneita esineitä.

Museo on pysynyt suljettuna varkauden jälkeen, tosin tiistaisin se olisi kiinni normaalioloissakin. Toistaiseksi ei ole julkisesti vahvistettu, aukeaako museo huomenna keskiviikkona.

Juttua on päivitetty lisätiedoilla kello 21.11.

0:45Näin Louvre ryöstettiinMenikö Louvre-uutinen ohi? Ei hätää, videon katsomalla pääset alle minuutissa kärryille.

Lue myös nämä tapaukseen liittyvät uutiset:

Karu arvio Louvren korusaaliin kohtalosta

Louvren turvatoimien puutteista on varoiteltu pitkään – työntekijämäärää on leikattu

Tällainen on sali, johon murtovarkaat iskivät Louvressa

Näin Louvreen on isketty aiemmin – Mona Lisakin lähti kerran kävelemään
 

Lisää aiheesta:

Louvren ryöstöstä epäilty pääporukka on saatu kiinniViisi uutta kiinniottoa Louvren jalokivivarkaustutkinnassaPakenevatko tässä Louvre-vorot?Louvren ryöstötutkinnassa läpimurto – varkailta kohtalokas virheLouvren johtaja museon kameravalvonnasta: Täysin riittämätöntäNäin Louvre avasi ovensa koruvarkauden jälkeen
RanskaRyöstötUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • Eilen21:51
    Pariisi

    Louvrea koetellaan: Vesivahinko vaurioitti satoja teoksia

  • 6.12.18:51
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • 1.12.16:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi soitti Stubbille ja kertoi, mitä Floridassa puhuttiin

  • 1.12.09:04
    Ulkomaat

    Jättimäärä etanoita varkaiden käsiin Ranskassa

  • 27.11.21:29
    Huumeet

    Skandaali Ranskassa: Virkamiehen väitetään pakottaneen naiset virtsaamaan edessään "työhaastattelussa"