Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Räikkösen tallikaverille väläytelty jopa potkuja – Alfa Romeo -pomo vastaa kriitikoille: "Hän ajaa samaa tahtia kuin Kimi"

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 19.07.2019 18:06

Otto Leinonen – MTV URHEILU

Alfa Romeo -tallin tallipäällikkö Frederic Vasseur vastaa Antonio Giovinazziin kohdistuneeseen kritiikkiin. 

Giovinazzin kausi on ollut haastava, sillä hän on saalistanut vain yhden pisteen tällä kaudella. Hänen tallikaverillaan Kimi Räikkösellä on puolestaan kasassa 25 pistettä. 

Vasseur on silti vakuuttunut italialaiskuskin kehityksestä. Giovinazzi on päihittänyt Räikkösen neljän edellisen kisan aika-ajoissa kolmesti. 

– Mielestäni hän ajaa lauantaisin samaa tahtia kuin Kimi. Hän tekee hyvää työtä aika-ajoissa. Meidän pitää vain rauhoittaa tilanne, Vasseur toteaa Motorsportin mukaan. 

Giovinazzille on annettu painetta ja kritiikkiä pitkin kautta. Kovaäänisemmät ovat vaatineet hänelle jopa potkuja. 

– En ole liian huolissani, koska hän tekee työnsä. Hän sai pisteen Itävallassa, oli hyvä Silverstonessa ja oli jälleen Kimin edellä, Vasseur kertoo ja jatkaa:

– Rehellisesti sanottuna, hänelle ei ole laitettu painetta, tiimin tai kenenkään puolelta. Olen kärsivällinen.

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkösen tallikaveri ei totellut Alfa Romeon määräystä, Jäämies kärsi – "Keskustelimme asiasta"Kimi Räikkönen ärähti tallilleen radiossa – Alfa Romeo -pomo otti kantaa suomalaisen jättämään viestiinKimi Räikkösen F1-tulevaisuus mysteeri jopa Alfa Romeolle – "Motivaation kanssa ei mitään ongelmia"Kimi Räikkönen pääsi ylistyksen kohteeksi – esimerkki puhututtaa aivan lähietäisyydeltäRäikköselle hurjaa suitsutusta – "Kimin kanssa työskenteleminen on suoranainen nautinto"Ferrarin pääpomolta tiukkaa tekstiä Räikköselle
F1Alfa RomeoKimi RäikkönenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"

  • Eilen09:03
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas menetti yllättäen F1-paikkansa: "Meillä oli jo sopimus"

  • Eilen07:25
    Meksikon GP

    Järkyttävä näky F1:ssä – kuljettaja oli ajaa ihmisten päälle: "Olisin voinut tappaa heidät"

  • 26.10.23:58
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • 26.10.23:50
    F1-liveseuranta

    Lando Norris murskaavalla voitolla MM-kärkeen – näin Meksikon GP eteni