Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Zelenskyi vierailee Berliinissä

1:41Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vierailee BerliinissäBerliinissä oli tiukat turvatoimet ennen Zelenskyin saapumista.
Julkaistu 11.10.2024 16:01

MTV UUTISET – STT – REUTERS

Ukrainan presidentti Zelenskyi saapui Berliiniin Euroopan-kiertueensa viimeiselle etapille.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on saapunut Berliiniin, jossa hän tapaa Saksan liittokansleri Olaf Scholzin.

Scholz vakuuttaa, ettei Saksa lakkaa tukemasta Ukrainaa. Yhteisessä lehdistötilaisuudessa Zelenskyin kanssa Berliinissä puhunut Scholz sanoi myös, ettei hän hyväksy Venäjän sanelemaa rauhaa Ukrainaan.

Zelenskyi sanoi toivovansa, että sota Venäjää vastaan loppuisi viimeistään ensi vuonna. Samaan aikaan hänen mukaansa on tärkeää, ettei tuki Ukrainalle vähene ensi vuonna.

– Ukraina haluaa enemmän kuin kukaan muu maailmassa oikeudenmukaista ja pikaista loppua tälle sodalle. Sota tuhoaa maatamme ja vie ihmistemme henkiä, Zelenskyi sanoi.

Presidentti on parin päivän ajan sukkuloinut ympäri Eurooppaa varmistamassa tukea Ukrainalle. Saksa oli matkan viimeinen etappi. Torstaina Zelenskyi tapasi Britannian, Ranskan ja Italian johtoa.

Zelenskyi pyrkii keräämään Ukrainalle mahdollisimman paljon taloudellista ja sotilaallista tukea ennen alkavaa talvea ja Yhdysvaltain presidentinvaaleja. Republikaanien ehdokkaan Donald Trumpin mahdollisen vaalivoiton pelätään katkaisevan Yhdysvaltain apuvirrat Ukrainalle.

Saksa on määrällisesti suurin sotilasavun antaja Ukrainalle Yhdysvaltain jälkeen.

Aiemmin perjantaina Zelenskyi tapasi Vatikaanissa paavi Franciscuksen. Tapaamisen pääaihe oli vangittujen ukrainalaisten tuominen Venäjältä kotiin, Zelenskyi kertoi viestipalvelu X:ssä. Hän kirjoitti luottavansa asiassa paavin apuun.

"Ukraina ei ole yksin"

Italian pääministeri Giorgia Meloni kertoi torstai-iltana Zelenskyin kanssa käytyjen keskustelujen jälkeen, että Italia isännöi heinäkuussa Ukrainan jälleenrakentamista koskevaa kokousta.

– Ukraina ei ole yksin ja me seisomme sen rinnalla niin kauan kuin on tarpeen, Meloni sanoi toimittajille syötyään illallista Zelenskyin kanssa.

Jälleenrakennuskonferenssi on määrä järjestää Roomassa 10.–11. heinäkuuta. Vastaavia Ukrainan jälleenrakennuskonferensseja on järjestetty jo Sveitsissä, Britanniassa ja Saksassa.

Zelenskyi vieraili torstaina Lontoossa, missä hän tapasi Britannian pääministerin Keir Starmerin ja sotilasliitto Naton pääsihteerin Mark Rutten. Myöhemmin torstaina Zelenskyi siirtyi Pariisiin tapaamaan Ranskan presidenttiä Emmanuel Macronia.

Lue myös: Zelenskyi: Sota voidaan lopettaa ensi vuonna

Lisää aiheesta:

Zelenskyi ehdottaa tapaamista Putinin kanssaStubb puhui Zelenskyin kanssaZelenskyi: Ukraina valmis työskentelemään Yhdysvaltojen kanssaOlaf Scholz yllätysvierailulla Kiovassa – lupaa lisää aseapua UkrainalleZelenskyi: Venäjä pakotettava rauhaan kaikin keinoinPresidentti Zelenskyi kiittää Suomea: Katso viesti
Volodymyr ZelenskyiOlaf ScholzUkrainaSaksaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Volodymyr Zelenskyi
  • 3.10.05:45
    Ukrainan sota

    Putin uhkaa uudella eskalaatiolla, jos Yhdysvallat toimittaa Tomahawk-ohjuksia Ukrainalle

  • 2.10.08:05
    Eurooppa

    Ukrainan Zelenskyi tapaa Euroopan johtajia Tanskassa

  • 29.9.14:59
    Venäjä

    Venäjä: Kaksi kuoli Ukrainan drooni-iskun jälkeisessä tulipalossa

  • 27.9.21:38
    Ukrainan sota

    Zelenskyiltä hurja tieto: Puolaan oli matkalla 92 droonia

  • 27.9.18:27
    Ukraina

    Ukraina kertoo saaneensa Israelilta Patriot-ilmatorjuntajärjestelmän