Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Macron: Ranskan alkaa jälleen rakentaa uusia ydinvoimaloita

Ranska alkoi rakentaa vuonna 2007 Flamanvillen ydinvoimalan kolmannen sukupolven EPR-tyyppistä kolmosreaktoria. Kuva on vuodelta 2018.
Ranska alkoi rakentaa vuonna 2007 Flamanvillen ydinvoimalan kolmannen sukupolven EPR-tyyppistä kolmosreaktoria. Kuva on vuodelta 2018. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 09.11.2021 23:08

MTV UUTISET

Ranskan presidentti Emmanuel Macron julistaa maansa ryhtyvän jälleen rakentamaan uusia ydinvoimaloita. Tavoitteena on vastata kasvavan energiankulutuksen haasteisiin ja ympäristöongelmiin.

– Turvataksemme Ranskan riippumattomuuden energiantuotannossa ja saavuttaaksemme tavoitteemme, erityisesti hiilineutraaliuden vuoteen 2050 mennessä, aloitamme ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin uusien reaktorien rakentamisen maassamme, Emmanuel Macron sanoi puheessaan Glasgow'n ilmastokokouksen yhteydessä.

2:23Puolustusministeriö haluaa riskianalyysin Fennovoiman ydinvoimalastaSuomessa puolustusministeriö haluaa riskianalyysin Fennovoiman ydinvoimalasta.

Ranska käyttää eniten ydinvoimaa

Ranska on maailman suhteellisesti eniten ydinvoimaa käyttävä maa. Sen sähköntuotannosta noin 70 prosenttia tehdään käytössä olevissa 56 reaktorissa. Maan aiemmin kerrottu tavoite oli tämän osuuden laskeminen 50 prosenttiin vuoteen 2035 mennessä.

Puheessaan Macron ei sanonut, kuinka monta uutta reaktoria rakennettaisiin tai millä aikataululla. Ranskan valtio-omisteinen energiayhtiö EDF teetti aiemmin keväällä selvityksen kuuden uuden reaktorin rakentamisen toteutettavuudesta.

– Jos haluamme maksaa sähköstämme järkeviä hintoja emmekä halua olla riippuvaisia ulkomaista, meidän on sekä jatkettava energian säästämistä että investoitava hiilivapaan energian tuotantoon omalla maaperällämme, Macron sanoi.

Ranskalla työn alla oma Olkiluotonsa

Kokonaan uusia reaktoreita ei ole kytketty verkkoon Ranskassa vuosikymmeniin. Kaikki nykyisin olevat yksiköt aloittivat sähköntuotantonsa 1980- ja 90-luvuilla, kertoo World Nuclear Association -järjestö.

Rakenteilla on parhaillaan ainoastaan yksi reaktori. Ranska alkoi vuonna 2007 rakentaa Flamanvillen ydinvoimalan kolmannen sukupolven EPR-tyyppistä kolmosreaktoria, joka on ylittänyt alkuperäisen budjettinsa moninkertaisesti ja myöhästynyt vuosilla aikataulusta. 

Reaktori on näillä näkymin määrä kytkeä verkkoon vuonna 2023, ja täyden tuotannon se aloittaisi 2024.

Samaa uuden sukupolven reaktorityyppiä on myös Suomessa niin ikään monta kertaa myöhästynyt ja budjettinsa ylittänyt Olkiluoto 3, jonka sähköntuotannon on määrä alkaa ensi vuonna.

Lisää aiheesta:

Britannia aikoo alkaa tuottaa kehittynyttä uraanipolttoainetta, jota on nykyisellään tarjolla vain VenäjälläItalian 36 vuotta kestäneet jäähyväiset ydinvoimalle ovat päättyneetFortum kiinnostunut pienydinvoimaloista – "Haasteet ovat hyvin tiedossa"Macron haluaa Ranskaan 14 uutta ydinreaktoriaBelgia sulkee ydinvoimalansa: "Meidän tulee katsoa energian tulevaisuuteen"Britannia keskeytti huolta aiheuttaneen ydinvoimalahankkeen – Suomen tapaus esillä
YdinvoimaRanskaEmmanuel MacronOlkiluotoIlmastonmuutosSkotlantiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ydinvoima
  • 15.10.00:01
    Päästöt

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta

  • 6.10.15:53
    Veneet ja laivat

    SK: Vakoilusta epäiltyä alusta oli vastassa mittava viranomaisoperaatio Olkiluodossa

  • 1.10.23:35
    Ukrainan sota

    Ukraina: Venäjän tulitus katkaisi sähköt Tshernobylin ydinvoimalan alueella

  • 1.10.10:08
    Ukrainan sota

    Zaporizhzhjan ydinvoimala palautettu sähköverkkoon

  • 19.9.18:02
    Energia

    Ruotsi väänsi lainahanat auki ydinvoimahankkeiden rahoittamiseksi