Norjalainen Liv Grete Poiree, 27, voitti ampumahiihdon naisten maailmancupin 7,5 km:n kilpailun torstaina Oberhofissa. Tämä oli hänen kauden ensimmäinen mc-voittonsa. Venäjän Olga Pileva sijoittui toiseksi ja Ruotsin Magdalena Forsberg kolmanneksi.
Poiree (s. Skjelbreid) ampui puhtaasti ja tuli maaliin ajassa 22.13,5. Pileva ampui niin ikään nollille ja hävisi voittajalle sekunnin. Forsberg kiersi yhden sakkokierroksen ja oli voittajasta 7,1 sekuntia perässä.
Katja Holanti joutui niin ikään yhdelle sakkoringille ja oli 23:s. Hän jäi paalupaikasta 1.42,2. Sanna-Leena Perunka (69:s) ampui kuusi pummia ja hävisi voittajalle 4.38,5. Pirjo Urpilainen (70:s) kiersi kaksi kierrosta ja oli Sanna-Leenasta vaivaiset kaksi kymmenystä jäljessä.
Vain Holanti on suomalaisista mukana perjantain takaa-ajossa, jossa Forsberg pääsee mainioissa takaa-ajoasemissa ladulle. Torstainen oli hänen 22:s kolmas sijansa maailmancupissa. Takaa-ajossa ruotsitar jatkaa 40:nnen mc-voittonsa tavoittelemista.
-Hetkeksi herpaannuin pystyammunnassa, ja toiseksi viimeinen laukaus meni ohi, sympaattinen "Magda", 34, hymyili.
Maailmancupissa Forsberg johtaa edelleen 343 pisteellään. Pileva on toisena 291 ja Saksan Uschi Disl kolmantena 275 pisteellä. Holanti putosi kahdeksanneksi.
(MTV3)
