Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pasilan junapainajaisen sankari esti uhrin työntämisen uudelleen junaraiteille – "Mulla on aivan sumussa se hetki"

0:39Pasilan aseman taponyritys tallentui valvontakameralleValvontakamera tallensi järkyttävän teon Pasilan asemalla huhtikuussa.
Julkaistu 01.06.2019 06:27
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Pasilassa työnnettiin huhtikuussa riidan päätteeksi mies kiskoille, vaikka juna oli lähestymässä laituria. Tilanteen onnekkaassa päättymisessä iso rooli oli sillä, että tilanteeseen puutui kolmas mies, joka auttoi radalle työnnettyä pääsemään turvallisesti pois paikalta.

Uhri oli heitetty raiteille, ja hänen yrittäessä sieltä pois tönijä oli potkimalla ja retuuttamalla hänet lähes tyrkännyt hänet sinne uudelleen. Väliintulijan toimet estivät tämän.

Lue myös: Järkyttävä video paljastaa, kuinka mies paiskattiin yllättäen junan eteen Helsingissä – hyökkääjä yritti vielä heittää kiskoilta nousevaa miestä takaisin raiteille

"Sähän tapat sen!"

TIlanteen sankariksi tullut oli saapunut paikalle samalla junalla teosta epäillyn miehen kanssa, mutta ei tuntenut tätä entuudestaan. Kun tilanteen vakavuus valkeni hänelle, hän syöksyi väliin.

– Tajuutko mitä sä teet, sähän tapat sen, mies muisteli huutaneensa riehuneelle miehelle.

Hänen omat muistikuvansa tapahtuneesta olivat kuitenkin heikot, mutta mielikuvansa mukaan hän veti miehen pois vaaranpaikasta.

– Jotenkin sain sen pois. Mulla on aivan sumussa se hetki, kun se tapahtui. Olin kai niin shokissa, hän pohtii.

Hänellä ei ole käsitystä, miksi mies niin suuttui ja työnsi uhrin raiteille.

Poliisilla kesti tavanomaista pidempään tavoittaa tilanteessa esimerkillisesti käyttäytynyt mies. Tämä johtui siitä, että kokkolalaismiehen puhelinnumero oli kirjoitettu poliisille väärin, eikä häntä siitä syystä saatu kiinni.

Lue myös: Pasilan junapainajainen: Työnhakureissu muuttui vodkan juomiseksi – mies työnsi tuntemattoman junan eteen kotimatkalla, ei muista tapahtumista juuri mitään

Junakuski ei meinannut uskoa tapahtunutta

Oikeudessa haastateltiin myös laiturilla ajaneen junan kuljettajaa. Kuskin mukaan hänen etäisyytensä paikalta oli noin 200 metriä. Hän ei meinannut uskoa, mitä hänen silmänsä tuona iltana todistivat, eikä hän ollut kuullut kenenkään muunkaan todistaneen vastaavaa tapausta, jossa joku heitettäisiin tarkoituksella junan eteen.

– Siihen tultiin ihan lentäen. Ei normaali tilanne, hän kuvailee.

Hän hidasti kuitenkin junan vauhtia, ja lopulta eteni laiturilla kävelyvauhdilla. Hän kuitenkin piti mahdollisena, että radalle uudelleen päätyminen olisi voinut olla kohtalokasta.

– Se on aito vaaratilanne. Se on kuin peltileikkurilla leikkasi, hän kuvaili hitaastikin lähestyvän junan vaikutusta radalle jääneisiin.

Lisää aiheesta:

Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalleJärkyttävä kaahaus tallentui videolle: Rattijuoppo ajoi kamalaa vauhtia päin lentokentän porttia tyttöystävä kyydissään – "Huusin ja itkin, etten halua kuolla"Mies työnsi tuntemattoman junan alle Pasilassa, tarina muuttui villisti kuulustelujen edetessä – "Jos joku on omin päin hypännyt sinne raiteille, niin ei se ole minun syyni"Pasilan junapainajainen: Työnhakureissu muuttui vodkan juomiseksi – mies työnsi tuntemattoman junan eteen kotimatkalla, ei muista tapahtumista juuri mitäänMTV Uutiset Live paikalla: Täällä Pasilan junapainajainen tapahtui – tapon yritys junaraiteilla oli nopea tilanne, jonka sivullinen keskeyttiNäin Pasilan kiskopainajainen eteni: Aggressiivisen miehen silmitön yllätyshyökkäys oli johtaa sivullisen kuolemaan – karjui yössä tappavansa kaikki
JunatKäräjäoikeusHelsinkiVäkivaltarikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Junat
  • 06:50
    Iso-Britannia

    Ainakin 10 ihmistä loukkaantunut junapuukotuksessa Britanniassa

  • Eilen18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • pe21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • pe05:17
    Lulu Ranne

    Ministeri: Tunnin junasta ehkä sopu perjantaina

  • to13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian