Pääministeri Petteri Orpo on kommentoinut perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokankaan soma-julkaisuun liittyvää kohua.
Pääministeri, kokoomuksen Petteri Orpo kommentoi Ylelle, että pitää perussuomalaisten kansanedustajan Mauri Peltokankaan Facebook-julkaisua "muslimi-demareista" asiattomana. Julkaisu ei Orpon mukaan ole kansanedustajan arvolle sopiva.
Orpon mukaan mahdollisten seurausten arvioiminen on perussuomalaisten vastuulla. Pääministeri ei halunnut arvioida Ylelle, täyttyvätkö julkaisussa rasismin tunnusmerkit.
Peltokangas julkaisi maanantaina Facebookissa kirjoituksen, jossa hän esimerkiksi kysyi, kuinka moni hänen seuraajistaan haluaa Suomeen "Afkaani-muslimin" sisä- tai ulkoministeriksi seuraavalla vaalikaudella. Peltokangas kyseenalaisti samalla sitä, voiko muslimi ajaa suomalaisten asiaa.
Lue myös: Kansanedustaja Mauri Peltokangas käynnisti jälleen yhden rasismikohun: "En yllättynyt"
– Jos ette vielä tienneet niin nyt tiedätte, että demarit on puolue, joka ei pelkästään halua tätä maata täyteen islamisteja, vaan hoitavat teille ihan oman kiintiömuslimin ministeriksi voittaessaan vaalit, Peltokangas kirjoitti.
