Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo puheessaan Keskuskauppakamarin veropäivässä, että edellisen hallituksen sosiaali- ja terveyspalvelujen hallintouudistus ei lyhennä hoitojonoja eikä paranna palveluiden laatua.
– Mutta menoja se lisää. Joka vuosi miljardilla eurolla. Hyvin kaukana olemme siitä sote-mallista, jota Sipilän hallitus lähti hakemaan. Sen tavoitteena oli parantaa tuottavuutta kolmella miljardilla eurolla, Orpo sanoo.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallitus yritti viedä läpi omaa sote-uudistustaan, mutta se kaatui hallituskauden lopulla perustuslaillisiin ongelmiin. Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallitus teki sote-uudistuksen, jossa sote-palvelut siirtyivät kunnilta hyvinvointialueille. Rahoitus tulee valtiolta.
Oppositiopuolueista keskusta ja Liike Nyt ovat jättäneet hallitukselle välikysymyksen sosiaali- ja terveydenhuollon lähipalveluista ja hyvinvointialueiden rahoituksen turvaamisesta
"Rahoitamme peruspalveluita pysyvästi velaksi"
Orpo aloitti puheensa kuvaamalla Suomen taloutta. Hän sanoi tilanteen olevan vakava.
Orpo nosti esiin muun muassa korkotason. Vuonna 2021 valtiolla oli korkomenoja alle miljardi euroa, vaikka Orpon mukaan velka oli kasvanut rajusti.
– Ei ihme, että moni on harhautunut virhepäätelmään, ettei velalla enää olekaan mitään väliä, hän sanoo.
Orpon mukaan kasvanut korkoympäristö alkaa nyt realisoida korkeaan velkatasoon liittyvää riskiä hyvinvointipalveluiden rahoitukselle.