Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opiskelija-asunnoista on pulaa jo pienilläkin paikkakunnilla – "Elinkustannusten noustessa haetaan halvempaa asuntoa"

2:16Opiskelija-asuntojen kysyntä on ollut tänä vuonna poikkeuksellisen suurta – pulaa ympäri maanKatso, miksi opiskelija-asunnoista on nykyään pulaa myös pienillä paikkakunnilla.
Julkaistu 26.07.2023 06:20
Toimittajan kuva
Lala Ylitalo

lala.ylitalo@mtv.fi

Opiskelija-asuntosäätiöiden tiskit käyvät jo kuumina, ja monessa paikkaa joudutaan tarjoamaan opiskelijoille ei-oota. 

Opiskelija-asuntojen hakijamäärät ovat olleet ennätysmäisiä esimerkiksi Tampereella ja Vaasassa. Selkeää kasvua on ollut myös Rovaniemellä.

– Elinkustannukset ovat kasvaneet. Tietysti sitten haetaan halvempaa asuntoa, Rovaniemellä opiskelija-asuntoja tarjoavan Domus Arctica -säätiön toimitusjohtaja Tuija Rompasaari-Salmi toteaa. 

– Rovaniemellä vaikuttaa varmasti myös se, että meillä on ollut hyvä matkailuvuosi ja matkailukesä. Yksityisillä asunnot voivat helpommin mennä siis Airbnb:n kautta, eivätkä ne välttämättä tule opiskelijamarkkinoille, Rompasaari-Salmi sanoo.

Yksiöiden vuokrannousu on tasaantunut yksityisillä markkinoilla, mutta asuntosäätiöiden tarjouksia vastaan on vaikea kilpailla. Halvimmillaan opiskelijayksiöiden kuukausivuokrat vaihtelevat kaupungista riippuen noin 200–400 euron välillä.

Aiempaa nuorempia opiskelijoita 

Kysyntää on lisännyt myös korkeakouluopintojen aiempaa nuorempi aloitusikä, kertoo Suomen opiskelija-asunnot ry:n toiminnanjohtaja Lauri Lehtoruusu.

– Opiskelijavalintauudistuksen myötä yhä useampi opiskelija on suoraan toiselta asteelta siirtyvä nuori, jolloin opiskelu laukaisee vääjäämättä asunnon tarpeen, ja tarvitaan joku asunto, jonne muuttaa opiskelupaikkakunnalla, Lehtoruusu kertoo.

Toisaalta opiskelijavalintauudistuksen myötä osa aloittavista opiskelijoista vastaanottaa opiskelupaikan aikaisemmin kuin ennen. Muutos on otettu avosylin vastaan muun muassa Helsingin opiskelija-asuntosäätiössä (Hoas).

– Opiskelija-asuntotoimijoiden näkökulmasta tämä on ollut positiivinen kehitys, eli pystymme paremmin palvelemaan asiakkaita. Hakemukset ajoittuvat useammalle eri päivälle. Aiemmin, kun kaikki hakemukset tulivat yhtenä päivänä, meillä oli aikamoinen kaaos siinä kohtaa, Hoasin toimitusjohtaja Matti Tarhio sanoo.

Pienevät tuet voivat pidentää opiskeluaikaa

Uuden hallituksen aikeissa on myös yleisen asumistuen kokonaisuudistus. Uudistuksiin sisältyvät muun muassa ansiotulovähennyksen poistaminen, perusomavastuun korotus sekä varallisuusrajojen palautus. 

– Opiskelijoiden toimeentulosta asumistuki on todella merkittävä osa, ja kun sitä leikataan, se tulee näkymään opiskelijoiden kyvyssä maksaa vuokraa, Lehtoruusu kertoo. 

Paine edulliseen opiskelija-asumiseen voi kasvaa. 

– Toisaalta sielläkään ei ole helpotusta näköpiirissä. Hallituksen suunnitelmat leikata erityisryhmien investointiavustusta näkyvät siinä, missä määrin opiskelija-asumisen yhteisöt voivat tuoda uutta tarjontaa. Eli joudutaanko lykkäämään tai perumaan hankkeita, joilla saataisiin uusia koteja opiskelijoille, Lehtoruusu pohtii.

Asumistuen uudistuksen vaikutukset näkyvät etenkin suurissa kaupungeissa, kuten Helsingissä, toteaa Matti Tarhio Hoasilta.

– Helsingissä yksinasuvalle omavastuuosuus kasvaa 71,5 euroa kuukaudessa ja uskon, että tämä heijastuu siihen, että haetaan paikkaavaa tulonlähdettä eli käydään töissä, mikä voi heijastua opiskeluaikojen pidentymisenä, Tarhio kertoo. 

Lisää aiheesta:

Ikävä ongelma useissa kaupungeissa: Tuore opiskelija voi jäädä ilman kotiaEpävarma taloustilanne loi uuden ilmiön opiskelija-asuntojen vuokrauksessa – "Hakemusmäärä on valtava"Opiskelijat valittavat köyhyydestä, mutta hinkuvat silti kalliille asuinalueelle – nämä vastaremontoidut asunnot eivät kelpaa, vaikka maksettavaa jäisi vain 50 euroa kuussaVuokraturva: Asumistuen muutos sorsii yhteisasumista suosivia – Kelan mukaan uudistus parantaa tuhansien opiskelijoiden tilannetta Alivuokraus tekee paluuta opiskelijoiden asumiseenOpiskelijoiden asumistuki muuttuu elokuussa – vuokranantajat toivovat simppeliä kokonaisuutta
AsuminenOpiskeluYliopistoAmmattikorkeakouluKoulutusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asuminen
  • Eilen08:11
    Home

    Kosteus tunkee asuntoihin – tämä merkki on syy homehuoleen

  • 10.9.01:30
    Omistusasuminen

    Omistusasunnon saa nyt valtion tukemaa vuokra-asuntoa halvemmalla – "Ei mitään järkeä"

  • 8.9.13:15
    Ranska

    Tiesitkö? Asuntokauppajärjestely Ranskassa on kuin vedonlyöntiä myyjän kuolemasta

  • 4.9.07:22
    Kela

    Kelan kehotus ei toiminut: Vain harva toimeentulotukea saava vaihtoi halvempaan asuntoon

  • 3.9.15:57
    Rakentaminen

    Rakennusliitto: Hallituksen riihipäätös voi nostaa asuntojen hinnat pilviin