Omakotiasumisen suosio on jälleen nousussa ja omakotirakentamisen luvut ovat lähteneet kasvuun.
Pientaloteollisuus PTT ry:n johtaja Kimmo Rautiainen kertoo, että sen jäsenyritysten uusien talokauppojen määrä kasvoi viime vuoden neljännellä neljänneksellä huimat 59 prosenttia.
Lue myös: Koronan seuraukset näkyvät trendinä asuntokaupassa: "Ihmiset kaipaavat turvallista tilaa"
Numerot vuoden 2019 loppuun verrattuna ovat niin kovat, ettei Rautiainen ole koskaan aiemmin nähnyt vastaavaa hyppäystä.
– Olen todella hämmästynyt ja halusin tarkistaa kauppaluvut monesta suunnasta. Näin on myynti mennyt ja kaikki alan tekijät vain myhäilevät, Rautiainen summaa.
– Tämä on aivan uskomatonta, vaikka talotoimitukset ehtivät käydä 15 prosentin kasvussa jo vuoden 2020 alussa.
"Korona ja kotoilu muuttavat omakotitoiveita todeksi"
Loppuvuonna tehtiin niin paljon talokauppoja, että se näkyy omakotialoituksissa vuoden 2021 alkupuolella. Rautiaisen mukaan koronan lisäämät etätyöt piiskaavat talokauppoja kasvuun.