Pariisin olympialaisten painimolskilla nähtiin pelottava loukkaantuminen, kun Kennedy Blades heitti Catalina Axenten rajusti mattoon.
Romanialaispainija Axenten loukkaantuminen säikäytti naisten vapaapainin 76 kilon sarjan ottelussa lauantaina. Yhdysvaltojen Blades heitti Axenten rajusti mattoon, jonne romanialainen laskeutui suoraan niskoilleen.
Ottelu päättyi samalla Bladesin ylivoimaiseen pistevoittoon, mutta huoli Axenten tilanteesta valtasi areenan. Axentea hoidettiin hyvän aikaa matolla, kunnes hänet kuljetettiin niskatuen kanssa paareilla pois areenalta ja sairaalaan. Axente oli matolla tajuissaan ja liikutti jalkojaan.
LUE MYÖS: Supertähdeltä lohduton purkaus ennen olympiafinaalia – "Kaikki on ohi"
LUE MYÖS: Kohu olympiafinaalin alla – miljonääritähden äiti raivostui poikansa kohtelusta: "Mahdotonta hyväksyä"
Romanialaisen Spotmedian mukaan Axentelle sairaalassa tehtyjen tutkimusten mukaan romanialaisen kaularangassa ei ole murtumia ja hänen motoriset toimintonsa ovat kunnossa. Romanian painiliiton puheenjohtajan Razvan Pircalabun mukaan Axentella on kipuja selässään ja olkapäässään.