Nyrkkeilymaailman parhaaksi iskijäksi kaikki painoluokat huomioiden arvostettu ukrainalainen Vasili Lomatshenko kukisti brittiläisen Luke Campbellin yksimielisellä tuomaripäätöksellä Lontoossa myöhään lauantaina.
Lomatshenkon, 31, voittopisteet merkittiin 119-108, 119-108 ja 118-109. Ällistyttävän taitava ja nopea ukrainalainen hallitsee nyt myös kevytsarjan WBC-liiton MM-vyötä. Hänellä oli jo ennestään hallussa WBA:n ja WBO:n tittelit.
Ukrainalainen hallitsi ottelua kauttaaltaan, vaikka Campbell yritti sitkeästi. Hän oli päättää ottelun jo viidennessä erässä, kun hän yllätti Campbellin tuimalla vartaloiskulla. Britti kuitenkin selvisi omaan nurkkaukseensa kellon pelastettua hänet.
Campbellin hetki tuli 7. erässä, kun hän sai perille painavan oikean koukun. Lomatshenko toipui kuitenkin nopeasti, ja käytti vastustajaansa kanveesilla 11. erässä.
– Hän on todella hyvä, hän sopeutuu kaikkiin tilanteisiin. En saanut tänään lottovoittoa, mutta aikani tulee, Campbell kommentoi BBC:n mukaan.
Juttu jatkuu kuvan alla.


