Emil Ruusuvuori on viettänyt tennispelaajalle poikkeuksellista ajanjaksoa, kun edellisestä kilpailullisesta kamppailusta on vierähtänyt koronaviruksen vuoksi puoli vuotta. Harjoituskaudeksi muuttuneiden kuukausien hedelmät punnitaan elokuun 31. päivästä eteenpäin, kun suomalaisella on edessään uran ensimmäinen grand slam -turnaus US Open.
Tennistähtien keskuudessa esiintyy selkeä huoli vallitsevista olosuhteista, sillä maailman kärkinimistä esimerkiksi turnauksen hallitseva voittaja Rafael Nadal päätti jäädä sivuun. Samalla kun Kei Nishikorilla vahvistettiin viikonloppuna koronavirustarunta, naisten puolella Simona Halep vetäytyi turnauksesta Nadalin tavoin kokonaan.
Suomen Henri Kontinen päätyi niin ikään samaan ratkaisuun kuin Nadal. Ruusuvuori on kuitenkin päättänyt osallistua turnaukseen Yhdysvaltojen haastavasta koronatilanteesta huolimatta.
– Systeemit vaikuttavat siellä niin tarkoilta, että ei pitäisi olla mitään hätää. Ei tarvinnut epäröidä mukaan lähtemistä hetkeäkään, Kontinen sanoi MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: Koronavirus myllää tennismaailmaa – tähtipelaaja sai tartunnan arvostetun turnauksen alla
Puolen vuoden ottelutauko kiinnitti Ruusuvuoren huomion entistä tarkemmin harjoitteluun.


