Nikotiinipussien lisäksi muitakaan savuttomia nikotiinituotteita ei saa tilata ulkomailta elokuusta lähtien.
Nikotiinipusseja ei saa enää tilata ulkomailta elokuusta lähtien. Kielto koskee myös Ahvenanmaata, eli nikotiinipusseja ei voi tilata Ahvenanmaalta muualle Suomeen.
Muutoksen syynä on tupakkalain muutos.
Nikotiinipussien lisäksi kielto koskee myös muita savuttomia nikotiinituotteita.
Lisäksi helmikuusta lähtien nikotiinipusseja saa tuoda mukanaan ulkomailta vain omaan henkilökohtaiseen käyttöön.
Suomessa myytävien nikotiinipussien raja 20 milligrammaa
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) on kieltänyt yli 20 milligrammaa sisältävien nikotiinipussien myynnin Suomessa.
Päätöksen tavoitteena on ehkäistä nikotiinimyrkytyksiä ja estää erityisesti vahvoista nikotiinipusseista terveydelle aiheutuvat vaarat.
Samaan aikaan ulkomailta on ollut mahdollista tilata vahvoja nikotiinipusseja, joiden myynti on kielletty Suomessa. Nikotiinipussit ovat voineet sisältää jopa 60 milligrammaa nikotiinia.
Verohallinto tekee verotarkastuksia
Ulkomaiset nikotiinipusseja myyvät verkkokaupat eivät ole Verohallinnon mukaan toistaiseksi maksaneet valmisteveroja Suomeen.
Kotimaiset toimijat puolestaan ovat maksaneet veroa odotettua enemmän, Verohallinto kertoo.
Verohallinto tekee parhaillaan verotarkastuksia useisiin suomalaisasiakkaille nikotiinipusseja myyviin verkkokauppoihin.