Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

New York Times uutisoi: Koronaeristys kääntänyt amerikkalaisten huomion suomalaisten ”kalsarikänneihin”

All Over Press
Julkaistu 04.04.2020 22:29
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Suomalainen "kalsarikännien" traditio on koronaepidemian aiheuttaman eristäytymisen myötä keräämässä enenevissä määrin huomiota Yhdysvalloissa.

The New York Times kertoo, että koteihinsa jumiutuneet amerikkalaiset ovat alkaneet yhä enemmän kiinnostua kalsarikännien perimmäisestä olemuksesta.

– Nyt jos koskaan kalsarikänneistä (pantsdrunk) voi tulla trendi Amerikassa, julistaa lehti.

Lue myös: Kangasalla yläkoulun etäopetuksessa hilpeä alku: Kalsari-isä huiski menemään videolla – ”Pidetään housut jalassa”

Jutussa kerrotaan mm. 31-vuotiaasta baarimikosta, joka kertoo nauttineensa alkoholia useammankin kerran viime aikoina boksereissaan.

– Minulle kyse on rentoutumisesta ja ajattelemisesta jotain muuta kuin työasioita tai velvollisuuksia. Se on ajan viettämistä itsensä tai rakkaidesi kanssa tekemällä mitä tahansa tai ei yhtään mitään.

Jutussa huomautetaan, että kalsarikänni pitää suorittaa juurikin alusvaatteisiin pukeutuneena. Shortsit ei ole korrekti asu.

Lisää aiheesta:

"Ei ole rajoitettu olo, vaan voi olla tavallisesti" – baarijonosta tavoitetut nuoret miehet ovat mielissään koronapassistaKapakasta tuli viruslinko Yhdysvalloissa – kuva osoittaa selkeän syyn: "Avasitte ovenne liian aikaisin"Ei näin! Amerikkalaisjuhlijat unohtivat turvavälit viikonloppuna – videomateriaali todistaa piittamattomuuden: "Ei covid-huolia""Pue housut, ennen kuin piipahdat postilaatikolla. Tiedät kyllä, ketä tarkoitamme" – Yhdysvaltalaisen kylän poliisilta hervoton somejulkaisuKanadan poliisi etsii vapaaehtoisia ryyppääjiä – tarjolla myös ilmaiset pizzatHarrastatko kalsarikännejä? ”Sillä tavoitellaan pika-zeniä”
KoronavirusAlkoholiYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella