Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näkökulma: Valtteri Bottas suorastaan kerjää ongelmia pollealla repäisyllään – ja on täysin haasteensa tasalla

Valtteri Bottas lähtee Tunturiralliin M-Sportin WRC1-luokan Ford Fiestalla.
Valtteri Bottas lähtee Tunturiralliin M-Sportin WRC1-luokan Ford Fiestalla.2018 Getty Images
Julkaistu 11.12.2018 13:58
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Valtteri Bottas on unelmoinut rallin ajamisesta jo sen verran pitkään, että hän kaiken järjen mukaan tietää, mihin on ryhtymässä osallistuessaan huippuluokan kalustolla Rovaniemen Arctic Lapland -ralliin.

LUE MYÖS: JJ Lehto kuittaa Valtteri Bottakselle kovan luokan ralliautosta: ”Toivottavasti lumilapio on samaa luokkaa”

Videolla JJ Lehto kommentoi muun muassa Bottaksen päätöstä ajaa Arctic Lapland Rallyssa.

9:25Jyrki Järviehto asiantuntijaksi kartingin MM-kisoihin

Bottas ilmoitti tiistaina lähtevänsä tammikuun lopun kisaan, siis tutummalta nimeltään Tunturiralliin. Samassa kisassa ovat aikoinaan ajaneet kaikki muutkin suomalaiset F1-kuskit, mutta läheskään kaikki heistä eivät ole lähteneet kisan tämän luokan kalustolla.

"Ensikertalaisena lähtöviivalle asettuminen WRC-autolla on vähän sama kuin Teemu Selänne pamahtaisi Finlandia-hiihtoon Norjan maajoukkueen huoltorekan kanssa."

Kimi Räikkösen osallistuminen Citroenin WRC-autolla on sinänsä poikkeus, että vuonna 2010 Tunturiralli toimi Räikköselle valmistautumisena täysimittaiseen MM-sarjaan.

Bottaksen osallistuminen Rovaniemen ralliin on siis etappi, jonka jokainen F1-kuski on halunnut rastittaa uraltaan, mutta sen ajaminen M-Sportin toimittamalla WRC1-luokan Ford Fiestalla on melkoinen startti ralliuralle.

Bottas yllätti agenttinsa Ville Ahtiaisen ilmoittamalla kesällä, että ensi vuonna ajetaan sitten rallia. Tämän jälkeen piti löytää auto ja kartturi, joka sekin on WRC-luokkaa: Marcus Grönholmin vanha aisapari Timo Rautiainen.

Jos kerran ajetaan, niin ajetaan sitten kunnon autolla. Voi sen näinkin ajatella, mutta ensikertalaisena lähtöviivalle asettuminen WRC-autolla on vähän sama kuin Teemu Selänne pamahtaisi Finlandia-hiihtoon Norjan maajoukkueen huoltorekan kanssa.

Valtteri siis suorastaan kerjää verta nenästään pienemmällä kalustolla ajavien rallikonkarien edessä, mutta arpa on nyt heitetty, ja Bottas tuntuu olevan täysin sinut muille esittämänsä haasteen kanssa. Hieno juttu!

Mercedeksen F1-kuskin rallidebyyttiin kohdistuvia odotuksia hieman rauhoittelee se, että aikaa Tunturiralliin valmistautumiseen on erittäin vähän. Kisa koittaa yllättävänkin nopeasti, kun joululomailun ja vuodenvaihteen jälkeen tulevien Mersun tehdasaskareiden jälkeen Valtterilla on mahdollisuus harjoitella kisaan vain hyvin lyhyesti.

Tunturirallin kymmenkertainen veteraani JJ Lehto heittikin hyvän kommentin kuultuaan Bottaksen saamasta rallikalustosta: ”Toivottavasti lumilapio on samaa luokkaa”.

Selitykseksi harjoituksen puute kelpaa kehnosti, jos penkat pöllyävät heti, mutta tällaisella lähtökohdalla baanalle lähteminen voi poikia myös mukavasti itsevarmuutta tulevaa F1-kautta varten. Ja sellaisia kokemuksia Bottas todella tarvitsee.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Kalle Rovanperä palaa pahat mielessä – nämä asiat voivat pelastaa MM-rallikaudenAsiantuntija yllättyi MM-rallin suomalaisjytkystä – näkee Jari-Matti Latvalan sanoissa isoja viitteitä tulevasta"Lottovoitto Rovanperälle ja Lapille" – tuoreet tiedot Ruotsista enteilevät MM-rallin suomalaisjuhliaKalle Rovanperän kartturi hyppää ratin taakse – maailmanmestari laski leikkiä kakkoskuskistaanTommi Mäkinen on nähnyt Kalle Rovanperältä jo erittäin lupaavia pilkahduksia – "Hän on ajanut todella kovaa"JJ Lehto kuittaa Valtteri Bottakselle kovan luokan ralliautosta: ”Toivottavasti lumilapio on samaa luokkaa”
RalliF1Valtteri BottasUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"