Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisautoilijat miehiä turvallisempia kuljettajia

Julkaistu 06.11.2003 19:33(Päivitetty 09.11.2003 12:31)

Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan naiset kolaroivat ja tekevät vähemmän liikennerikkomuksia kuin miehet.

-

Uuden väitöstutkimuksen mukaan naiset ovat miehiä turvallisempia kuskeja.Copyright MTV3i/AP GraphicsBank 2003

Nuoret naiskuljettajat noudattavat liikennesääntöjä paremmin kuin nuoret mieskuljettajat. Heille sattuu myös vähemmän liikenneonnettomuuksia, käy ilmi Turun yliopistossa tehdyssä psykologian väitöstutkimuksessa.

Tutkija Sirkku Laapotin väitöksen mukaan naiset ovat turvallisempia kuljettajia, vaikka ajomäärä ja ajo-olosuhteet otetaan huomioon. Tulokset perustuvat laajoihin kyselyaineistoihin, vakuutusyhtiöiden liikenneonnettomuustietoihin sekä ajokorttirekisterin tietoihin.

Tutkimus korostaa sitä, että ajotaito on myös muuta kuin ajoneuvon käsittelyn ja liikennetilanteiden hallintaa, jossa nuoret miehet ovat taitavia. Liikenteessä turvallisesti toimiminen edellyttää sosiaalisen tilanteen sekä kuljettajan tilan hallintaa. Näillä osa-alueilla naiskuljettajat pärjäsivät miehiä paremmin. Naisten ja miesten välinen ero oli sitä suurempi, mitä nuoremmista kuljettajista ja mitä vakavammista onnettomuuksista oli kyse. Naisille tyypillisiä onnettomuuksia olivat seurauksiltaan vähäiset onnettomuudet, kuten peruutuskolari parkkipaikalla.

Nuorten miesten kuolemaan johtaneista ajoneuvon hallinnan menetysonnettomuuksista 40 prosenttia tapahtui hyvässä kelissä, mutta kuljettaja oli humalassa ja ajoi liian lujaa. Naiset menettivät ajoneuvonsa hallinnan liukkaalla kelillä, eikä onnettomuuksiin liittynyt sellaisia taustatekijöitä kuin miehillä.

Tutkimuksesta ilmeni, että naiset ajoivat tyypillisesti asiointiajoja taajamien ympäristöissä. Nuorille miehille oli tyypillistä ajaa huvin vuoksi. Naiset ajoivat suhteellisesti pienemmän osan ajosta liukkaalla kelillä kuin miehet. Naiset ajoivat myös vähemmän kuin miehet, vain noin puolet miesten ajamasta määrästä.

Väitös tarkastetaan huomenna Turun yliopistossa.

(MTV3-STT)

(Seitsemän uutiset 06.11.2003).

Lisää aiheesta:

Otkes vuodentakaisista ratikkaturmista: Työvuorojärjestelmää parannettavaKymijoesta löytyi uusi matolajiAL: Tampereen kulttuurijohtaja Sampo Terho saa potkutVärikkäistä maalauksistaan tunnetulla Soile Yli-Mäyryllä ensimmäinen lasiteosten näyttely Suomessa Millaisia hoitoja suomalaiset saavat tulevaisuudessa? Uusi sotea koskeva laki lausuntokierroksellaEK:n uusi toimitusjohtaja: "Olen syvästi onnellinen" – tämä ratkaisi valinnan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 23:01
    Raitiovaunut

    Otkes vuodentakaisista ratikkaturmista: Työvuorojärjestelmää parannettava

  • 21:11
    Kalat ja vesieläimet

    Kymijoesta löytyi uusi matolaji

  • 20:36
    Sampo Terho

    AL: Tampereen kulttuurijohtaja Sampo Terho saa potkut

  • 20:21
    Kulttuuri

    Värikkäistä maalauksistaan tunnetulla Soile Yli-Mäyryllä ensimmäinen lasiteosten näyttely Suomessa

  • 20:07
    Sote

    Millaisia hoitoja suomalaiset saavat tulevaisuudessa? Uusi sotea koskeva laki lausuntokierroksella