Näin shamaaneja vainottiin entisaikaan – "Joukkomurha avantoon"
Shamaani Susanna Aarnio kertoo, kuinka shamaaneja vainottiin Suomessa ja muualla Euroopassa entisaikaan.
– Shamaaneja alettiin vainota Suomessa aktiivisesti 1500-1600-luvuilla, kun noitavainot lähtivät vyörymään Keski-Euroopasta. Niin sanotussa Malleus Maleficarum- eli Noitavasara-manifestissa määriteltiin, mikä on noita ja miten hänet tunnistaa, shamaani Susanna Aarnio kertoo.
Aarnio sanoo, että shamaaneja ja muita parantajia on kuitenkin vastustettu kautta historian.
– Ihmiset, varsinkin valtaapitävät, ovat aina vaikeina aikoina pyrkineet syyttämään ongelmistaan jotakuta ulkopuolista. Jos ei itse täysin ymmärrä jotain, tuntematonta on helppo syyttää.
– Ihmisiä on ennen vanhaan esimerkiksi saattanut mietityttää, miksi toisen karja säilyi hengissä ja toisen ei; miksi toisen pelto antoi satoa, toisen ei. Kalvavaa kateutta oli helppo ruokkia entisajan yhteisöissä. Epäonnesta voitiin helposti syyttää marginaaliryhmiin kuuluvia, kuten noitia, Aarnio selittää.
Siperiassa joukkomurha
Kun Noitavasara-kirja vuonna 1486 julkaistiin, kirkko sai siitä Aarnion mukaan aseen sen valtarakenteita uhkaavia shamaaneja ja tietäjiä vastaan.
– Kirkon oli loogista ruveta vainoamaan shamaaneja ja muita parantajia. Toisaalta – vaikka kirkko määritteli noidat paholaisen liittolaiksi, nimenomaan tavalliset ihmiset antoivat toisiaan ilmi.
Aarnio huomauttaa, että Suomi säästyi silti pahimmilta vainoilta.
– Noitakäräjiä oli viitisensataa ja tuomittuja vajaa sata, eikä heitä tuomittu kuolemaan. Sen sijaan Siperiassa tehtiin Stalinin toimesta shamaanien joukkomurha: silminnäkijät ovat kertoneet, että shamaanit laitettiin kävelemään hyiseen avantoon.
– Täytyy myös muistaa, että esimerkiksi Afrikassa ja Intiassa tapetaan edelleen varsinkin naisia noitavainojen takia.
"Kyvyt valjastettava hyvyyteen"
Noitavainot johtivat shamanismin harjoittamisen muuttumiseen Suomessa ja pohjoisessa Saamenmaalla.
– Rummut hävitettiin ja poltettiin. Muutkin näkyvät rituaalivarustukset katosivat. Shamaanin sijaan alettiin käyttää tietäjä-sanaa. Noita-sana sai negatiivisen latauksen, Aarnio kertoo.
– Ei vanhoja haavoja silti kannata liikaa repiä esille. Pari vuotta sitten piispanvaaleissa loppusuoralle päässyt ehdokas pyysi noitavainoja anteeksi kirkon tekeminä synteinä.
Aarnio kuitenkin muistuttaa, että shamaanejakin on sekä "valkoisia" että "mustia".
– Mutta hyviä ja pahoja on kaikissa ammattikunnissa. Uskon, että se, joka valjastaa kykynsä pahuuteen, menettää voimansa. Kaiken ihmisen toiminnan lähtökohtana tulisi olla hyvyys.
Studio55.fi/Piia Simola
Kuvat: Colourbox.com
Uusimmat
-
23:51
Blinken: Kansainvälisen rikostuomioistuimen jäseninä olevien Euroopan maiden pitäisi pidättää Putin – MTV seuraa sotaa
-
23:23
HIFK-hyökkääjä yllättäen pelikieltouhan alla – peräti kolme uutta tapausta lähti kurinpidon käsittelyyn
-
22:57
Iiro Pakarinen HIFK:n isona nimenä, KalPa viritteli kovan nousun – katso SM-liigan puolivälieräkierroksen kaikki maalit
-
22:25
KalPa-luotsi Tommi Miettinen tuhahti: "Annettaisiin pelaajien pelata"
-
22:24
Kiira Korven runoteoksen saama kritiikki nostatti somemyrskyn – kysyimme ammattikriitikoilta, oliko HS:n julkaisema tylytys asiallista
-
22:14
Taloustoimittaja Pirkko Tammilehto on kuollut
-
22:09
Ilves tykitti Ässien tähtivahdin vaihtoon – runkosarjan maalipyssy Joona Ikonen nousi parrasvaloihin
-
21:55
Artem Zagidulin epäonnistui, Lukon ilta lähti aivan väärään suuntaan – HIFK voiton päässä välieristä
-
21:55
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
21:46
Presidentti Niinistö kannustaa Suomea valmistamaan ammuksia suoraan Ukrainalle: "Kannattaisi vielä tehdä kaikki mahdollinen"
-
21:46
Veturinkuljettajia koskevassa työriidassa neuvottelutulos – lakon jatkuminen ratkeaa huomenna
-
21:45
Jasmi Joensuulta mainio veto Olympiastadionilla
-
21:44
Presidentti Niinistö: Ukrainalaiset eivät ole olleet yhteydessä Horneteista – "Jos joku haluaa keskustella, niin keskustellaan"
-
21:37
Niinistö: Kiinan ja Venäjän presidenteillä "aika paljon" yhteistä ymmärrystä – alleviivasi silti seikkaa, jota ei tapahtunut
-
21:31
Zlatan Ibrahimovicin Qatar-puheille täystyrmäys – "Täytynyt asua kiven alla"
-
21:30
The Weeknd rikkoi ennätyksiä – on nyt virallisesti maailman kuunnelluin artisti
-
21:28
Poliisi ampui uhkaavasti käyttäytynyttä henkilöä Salossa
-
21:10
HIFK pisti Lukon nyt todella ahtaalle – Ilves tokeni tyylillä Ässien horjutuksesta, KalPa tasoitti puntit
-
20:44
Sanomalehti Karjalainen luopuu sunnuntain paperilehdestä – taustalla painopaperin ja jakelun kohonneet kustannukset
-
20:36
SM-liigan kurinpito eri linjoilla tilannehuoneen kanssa – Tapparan Casimir Jürgensille pelikieltoa
-
Lataa lisää