Näin ruokavalio voi tehdä hallaa parisuhteellesi – varo!
Tuore tutkimus paljastaa, että terveelliset valinnat saattavat ajaa ihmisen pettämään kumppaniaan.
Monmouthin yliopiston tekemä omalaatuinen tutkimus selvitti, että pitkissä parisuhteissa elävät saattavat pettää herkemmin, jos kieltävät itseltään herkut.
Tutkimukseen osallistuneet hyväksyivät treffipyynnön vieraalta herkemmin, jos olivat syöneet retiisejä joutuessaan katsomaan samalla herkullisia keksejä. Tutkittavat, jotka söivät keksejä retiisejä vilkuillen, eivät hyväksyneet treffipyyntöjä yhtä paljon.
On ehkä liian hurjaa väittää, että ruokavalio voi tehdä ihmisestä pettäjän. Tutkimuksen tekijöillä on kuitenkin selitys: kun itsesäätelykykyä vahingoitetaan – vaikka naaman edessä olevalla lautasellisella keksejä, joita ei saa syödä –, ihminen antaa herkemmin periksi houkutuksille elämän muilla osa-alueilla.
Ongelmaan on kuitenkin ratkaisu. Mitä enemmän tekee valitsemaansa asiaa, sitä enemmän siitä tulee rituaalia ja sitä vähemmän itsesäätelyä tarvitsee käyttää. Jotta kehittäisit uusia tapoja, keskity yhteen tarkoin määrättyyn tavoitteeseen, kuten karkkien vähentämiseen. Hollantilaistutkimus osoittaa, että jos yrität liikaa kerralla, vahingoitat mahdollisuuksiasi onnistua. Älä siis lopeta herkuttelua ja aloita uudella kuntosalilla samaan aikaan, sillä et tunne päämääriäsi silloin yhtä tärkeiksi kuin keskittyessäsi vain yhteen tavoitteeseen.
(MTV3)
Lähde: Men's Health
Uusimmat
-
00:13
Poliisin etsimä 60-vuotias nainen löytyi
-
23:56
Ukraina: Sotilaallinen tilanne itäisessä Ukrainassa on hyvin vaikea – Helsingin Sanomien verkkosivusto estetty Venäjällä: MTV seuraa sotaa
-
23:54
Leijonien ratkaisija Sakari Manninen teki Mörkö-Markoon liittyvän paljastuksen – "Onhan sille asialle naureskeltu"
-
23:50
"Mörkö" Anttilaa arvosteltiin ennen MM-turnausta – Mikael Granlund lyö näillä sanoilla luun kurkkuun
-
23:24
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:22
Texasin kouluampumisessa kuolleen opettajan mies kuoli – "Hänen sydämensä särkyi"
-
23:21
Marko Anttila teki uskomattoman eleen superillan lopussa – lohkaisi tempustaan hilpeän kommentin
-
23:03
Jukka Jalonen myönsi Leijonien vaikeudet – "Voi vähän kipsata"
-
22:55
Huima hetki maalitykki "Mörkö" Anttilan ja erotuomarin välillä – tätä keskustelua et nähnyt tv:ssä!
-
22:46
Iranin kerrostaloromahduksen uhrimäärä jo lähes 20
-
22:45
MTV seurasi: Leijonat MM-välierään! Marko Anttilalta jättimäinen ottelu Slovakiaa vastaan – näin peli eteni Slovakiaa vastaan
-
22:43
Leijonilta huikea voitto "Mörkö" Anttilan johdolla! Suomen välierävastustaja on tässä
-
22:32
Kommentti: Leijonat otti käyttöön kahden Mörön taktiikan
-
22:29
Depeche Moden Andrew Fletcher on kuollut
-
21:48
Näyttelijä Kevin Spaceylle useita syytteitä seksuaalisesta ahdistelusta Britanniassa
-
21:28
Näyttelijä Ray Liotta on kuollut – tunnettiin erityisesti Mafiaveljet-elokuvasta
-
21:24
Yle: Venäjä on estänyt pääsyn Helsingin Sanomien verkkosivustolle Venäjällä
-
21:23
"Mörkö" taas mestaruusmoodissa! Video: Marko Anttila lannisti Slovakian toistamiseen
-
21:09
Anadolu: Turkin turvallisuusneuvosto pitää sotilastoimia Syyrian-rajalla "välttämättöminä"
-
21:02
Sanna Marin välitti ukrainalaisten vetoomuksen Kiovasta: "Älkää unohtako meitä"
-
Lataa lisää