Äidin masennus voi vaikuttaa lapseen jo sikiöaikana, kertoo psykiatrian erikoislääkäri Masennusmyytit-sarjan toisessa jaksossa.
– Vaikuttaa siltä, että odottajan masennus aiheuttaa monenlaista riskiä kehittyvälle lapselle, psykiatrian erikoislääkäri ja Suomen Perinataalimielenterveys ry:n hallituksen jäsen Tove Hertzberg kertoo.
Viime vuosien aikana odottavan äidin masennuksen vaikutuksia syntymättömään lapseen on tutkittu runsaasti. Hertzberg kuitenkin muistuttaa, että edelleen on paljon, mitä ei tiedetä.
– Useissa tutkimuksissa riskit erilaisille lapsen kehityksellisille pulmille on vähän koholla. Absoluuttisesti se riski on pieni, että lapselle tulisi mitään ongelmaa.
Hertzberg myös muistuttaa, että masennuksia on erilaisia ja ne ovat vakavuusasteeltaan erilaisia.
– Silläkin vaikuttaa olevan merkitystä, että millaiset tulevan vauvan geenit ovat eli miten herkkä tuleva lapsi on masennukselle.

