Ihana raskausaika on vantaalaiselle Anita Löfbergille tuntematon käsite. Hänellä on takanaan kaksi hyperemeesiraskautta. Hyperemeesi eli hyperemesis gravidarum tarkoittaa raskausajan vakavaa pahoinvointia, joka vaatii usein sairaalahoitoa.
Toinen raskaus oli Anitalle ensimmäistä vaikeampi. Hän oksensi jopa 30 kertaa päivässä yli puoleen väliin raskautta. Parin viikon oksentelun jälkeen hän oksensi myös verta.
Normaali elämä ei tullut kysymykseenkään ja hän oli sänkypotilaana kuusi viikkoa.
– Kuvailen sitä maanpäälliseksi helvetiksi.
– Kun koko yhteiskunta painottaa sitä, että raskaus ei ole sairaus, niin mä vaan kuvittelin olevani huono ja heikko ihminen, kun en jaksanut kantaa mun lasta.
Anita vertaa hyperemeesiä jatkuvaan oksennustautiin tai krapulaan, sillä erolla, että oksentaminen ei helpota oloa.
– Mulla ei oikein riitä sanat siihen, miten kuvailisin hyperemeesiä. Kysyn ihmiseltä, että minkälaiset oksennustaudit tai krapulat hänellä on. Mieti sitä, ja se on 24/7, sä heräät siihen öisin. Krapulassa ja oksennustaudissa oksentaminen helpottaa, mutta hyperemeesissä se ei helpota ikinä.
Hyperemeesi puhkeaa tavallisesti 4–6 raskausviikon kohdalla ja kestää viikolle 21 asti. Osalla MTV Uutisten haastattelemilla naisilla hyperemeesi on kestänyt koko raskauden. Viimeisen kerran osa naisista on oksentanut vasta synnytyssalissa.
Lue myös: Erikoislääkäri kertoo, onko äitiydelle yläikärajaa: "Suurin riski on varmasti…"
"Pahinta oli jatkuva pahoinvointi"
Terveystalon gynekologi Eeva Kajalon mukaan hyperemeetikon paino voi laskea yli viisi prosenttia verrattuna raskautta edeltävään painoon.
Tavallisesta raskauspahoinvoinnista kärsii noin 90 prosenttia raskaana olleista. Kajalo kuvailee hyperemeesin olevan ikään kuin jatkumo raskauspahoinvointiin. Hyperemeesiin voi liittyä myös psyykkisiä oireita.


