Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Naapuri kutsui tyttären tarkistamaan, ettei hän ole tulossa hulluksi" – Ukkosen aiheuttama outo ja vaarallinen ilmiö hämmensi kerrostalon asukkaita

0:21Outo ja vaarallinen ukkosen aiheuttama ilmiö hämmensi kerrostalon asukkaita
Julkaistu 10.08.2018 16:51
Toimittajan kuva

Juuso Parviainen

juuso.parviainen@mtv.fi

Kanta-Hämeessä sijaitsevaan kerrostaloon osui viime kuun lopulla salama. Tämä aiheutti omituisia ilmiöitä talon asunnoissa ja hämmensi asukkaita.

Sähköiskuja suihkusta ja tiskialtaasta. Voltteja tiskikoneesta. Tulikuuma puhelin. Muun muassa näitä ilmiöitä kerrostalon asukkaat kokivat salamaniskun jälkeen.

Taloyhtiön hallituksessa toimiva Janne Toivonen kertoo, että salamanisku oli katkaissut talon nollajohtimen. Tästä aiheutui nollavika, joka voi aiheuttaa hengenvaaran, kun jännitteet laitteissa nousevat tavallista korkeammiksi. Laitteet saattavat jopa syttyä palamaan.

"Välittömästi piti saada sähkömies paikalle"

Toivonen huomasi itse ensimmäisen kerran, että jotain kummallista on tekeillä, kun hän oli tyhjentämässä tiskikonetta.

– Otin tiskipöydän kannesta kiinni ja siitä tuli pieni isku, hän kertoo.

Isku oli kuitenkin niin pieni, ettei hän ihmetellyt asiaa sen enempää vaan päätti jatkaa töiden tekoa tietokoneella. Kesken työskentelyn hänen vaimonsa tuli kertomaan, että naapuri oli kertonut tiskialtaan olleen "oudon tuntuinen." 

Lue myös: 

Salamat iskivät rajusti.

Palomestarin ohjeet: Näin pysyt turvassa ukkosmyrskyssä – jos muuta suojaa ei ole, kyykkyasentokin voi auttaa

Asukkaat raportoivat myös pistorasian kärähtämisestä sekä latauksessa olleen puhelimen ylikuumenemisesta.

Rakennusalalla toimiva Toivonen ajatteli hetken asiaa ja päätti kokeilla koetinkynällä, onko kaikki kunnossa. Koetinkynällä voidaan tarkistaa, onko jossain jännitettä.

Kun hän testasi vesihanaa, koetinkynä kertoi Toivoselle, että varausta on.

– Sähkömies piti saada välittömästi paikalle. Silloin oli sunnuntai ja oli aikamoinen metsästäminen saada sähkömies, Toivonen kertoo.

Jos asiaa ei oltaisi saada hoidettua, koko talosta olisi pitänyt sulkea sähköt. Onneksi sähkömies löytyi ja ongelma saatiin hoidettua muutamassa tunnissa.

Harvinainen tapahtuma

SÄHKÖ JA UKKONEN

  • Jos nollajohdin menee poikki, yleensä jotkin valot palavat kirkkaampina kuin toiset.
  • Jos epäilet siinä olevan vikaa, älä käytä sähkölaitteita, katkaise sähköt nahkahanskat kädessä ja ota yhteys ammattihenkilöön. Älä myöskään koske metallirunkoisia osia, kuten tiskipöytää tai vesihanoja.
  • Jos nollajohdin on poikki, laitteet voivat mennä rikki ja pahimmassa tapauksessa sähkölaitteista voi saada vaarallisia iskuja
  • Jos ukkostaa, kannattaa noudattaa vanhaa ohjetta eli ottaa herkät sähkölaitteet pois pistorasiasta
  • Jos asut alueella, jossa salamat iskevät lähelle, kannattaa harkita ylijännitesuojauksen asentamista, jonka hinta pyörii 1000 euron luokassa.

Lähteet: Seisko Ry, Oulun energia

Taloyhtiö on päättänyt laittaa tapauksesta tiedotteen, jotta ihmisille ei synny joukkohysteriaa.

Vaikka ilmiö on vaarallinen, se on kuitenkin melko harvinainen.

Tähän mennessä asukkaat ovat Toivosen mukaan suhtautuneet tapaukseen hyvin. Erikoinen ilmiö on lähinnä hämmentänyt.

– Naapuri kutsui tyttären tarkistamaan, tunteeko tytär vesialtaassa jotain outoa, vai onko hän tulossa hulluksi, Toivonen naurahtaa.

Toivonen vinkkaa, että etenkin vanhoissa taloissa kannattaa ukkosen jälkeen tarkistaa, että kaikki toimii normaalisti.

Toivosen kotitalo on rakennettu vuonna 1913, eivätkä sen maadoitukset ole nykypäivän tasolla. Salamaniskun jälkeen asiaan päätettiin puuttua taloyhtiön kokouksessa, ja maadoituksia tullaan parantamaan.

Katso video: Joensuulainen Joonas Kinnunen kuvasi myöhään torstai-iltana videon kerrostaloon osuneesta salamasta.

0:25Joensuulainen Joonas kuvasi huikean videon kerrostalon kattoon osuneesta salamasta

Lisää aiheesta:

Pitääkö töpselit ottaa irti ukkosella?Salama iski Tapanin autoon täydessä vauhdissa – "Olimme ison punaisen tulipallon sisällä"Sähkön säästämiseen voi liittyä riskejäkin: Muista nämä paloturvallisuusseikat – "Pahimmillaan se on tosi raju"Unohdatko sinäkin puhelimen laturiin valvomatta? "Kaikkihan niin tekee": Kuusamolaisen Charlottan kuva näyttää, miksi ei kannattaisiUlosteita ja ruumiita – näitä juttuja ei ihan perusfirmoissa kuule: Putkimies kertoo, mitä pahimmillaan tapahtuu, jos et noudata ohjetta vessan vetämisestäLeijulauta syttyi tuleen autotallissa – Tukes: Ei kannata jättää yksin latautumaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 07:00
    Uskonnot

    Tänään on pyhäinpäivä: Tiedätkö mikä se on?

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa