Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muodin huipulle -kisaaja luomuksissa näkyvät maskuliinisuuden ja sukupuolinormien herättämät mietteet: "Haluan haastaa katsojan ajattelemaan "

34:46Muodin huipulle -kisaajat julkistetaan! Katso tilaisuus tästäMuodin huipulle -kisaajat julkistettiin suorassa lähetyksessä – katso julkistustilaisuus videolta!
Julkaistu 06.01.2023 21:02
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Jarkko Karppinen kilpailee tulevan Muodin huipulle -kauden voitosta.

Muodin huipulle -ohjelma palaa helmikuussa televisioruutuihin uusien suunnittelijalupausten voimin. Yksi tulevalla kaudella nähtävistä kilpailijoista on Lahdessa asuva 23-vuotias Jarkko Karppinen.

Karppinen valmistui toukokuussa LAB-ammattikorkeakoulun Muotoiluinstituutista puettavan muotoilun koulutusohjelmasta. Lisäksi hän on opiskellut vaatetusartesaaniksi. Karppinen on suunnitellut vaatteita enimmäkseen koulutöinään, mutta työstänyt sivussa myös omia projektejaan.

Karppinen kertoo kiinnostuneensa yläasteikäisenä vaatteista ja itseilmaisusta.

– En tiennyt yhtään, mihin menen [yläasteen jälkeen]. Tiesin, että osaan ommella, koska olin aina ollut koulussa tekstiilikäsitöissä. Sieltä sitten päädyin opiskelemaan tätä, hän kertaa.

Lue myös: He toimivat tulevan Muodin huipulle -kauden vakiotuomareina!

Jarkko Karppinen
Jarkko Karppinen kilpailee tulevan Muodin huipulle -kauden voitosta.

Karppinen suunnittelee pääasiassa mustia vaatteita. Hän tykkää muokata käyttämiään materiaaleja esimerkiksi langanpätkillä, niiteillä, nahalla ja vanhoilla lävistyskoruilla.

Karppinen kertoo pohtineensa paljon muun muassa maskuliinisuutta ja sukupuolinormeja, joka näkyy osaltaan hänen suunnittelemissaan vaatteissa. Hän haluaa herättää vaatteillaan ihmisiä ajattelemaan miesten pukeutumiseen kohdistuvia asenteita.

– Suomessa on pitkään ollut asenne tietynlaisten miesten pukeutumista kohtaan. Ilmapiiri ei ole ollut niin hyväksyvä, hän sanoo.

– Pääkaupunkiseudulla on eri tilanne, mutta voin sanoa, että Lahdessa on vielä vähän semmoinen nihkeämpi ilmapiiri. Haluan haastaa katsojan ajattelemaan asioita, hän jatkaa.

Karppinen ajattelee valttikorttinsa Muodin huipulle -kilpailussa olevan se, että hän on yksi joukon nuorimmista, eikä hänellä ole vielä esimerkiksi omaa yritystä ja sen mahdollisesti mukanaan tuomia paineita kaupallisuudesta ja myymisestä.

– Uskallan ehkä kokeilla täällä omiakin rajojani, hän sanoo.

Katso Muodin huipulle -julkistustilaisuus yllä olevalta videolta!

Muodin huipulle alkaa helmikuussa MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla!

Lisää aiheesta:

Muodin huipulle -voittaja selviää tänään! Kuka heistä vie kisan?Elias Pitkänen päätyi Muodin huipulle -ohjelmaan äitinsä ansiosta: "Ei suostunut vaihtamaan puheenaihetta, kunnes..."Pinja oli haastattelemassa hakijaa töihin, kun yhtäkkiä päähän kolahti elämän muuttanut ajatus: "Sieltä tuli lapsuuden haave"Muodin huipulle -kilpailija Sakari Säämäki on täysin itseoppinut suunnittelija – ensimmäinen luomus roikkuu edelleen seinällä: "Se on semmoinen, mihin aina palaan"Muodin huipulle -kisaaja kertoo, mikä erottaa hänet kanssakilpailijoista: "Sen lisäksi olen suhteellisen nopea..."He toimivat tulevan Muodin huipulle -kauden vakiotuomareina!
Muodin huipulleTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Muodin huipulle
  • 26.1.14:15
    Miisa Grekov

    Miisa Grekov jakaa ikävän muiston Kultainen Venla -gaalasta: "Sinnittelin viimeisillä voimillani"

  • 19.1.15:05
    Janne Kataja

    Muistatko tätä? Janne Kataja juonsi aikoinaan Muodin huipulle Ekstraa – hämmensi pariisilaista muotisuunnittelijaa

  • 05.12.202421:11
    Linnan juhlat

    Heidän yllään nähdään Linnan juhlissa Katri Niskasen luomus – yhden puvun tekemiseen menee kymmeniä tunteja

  • 02.11.202412:06
    Miro Hämäläinen

    Muodin huipulle -voitto on muuttanut Miro Hämäläisen elämän – uralla on uusi suunta

  • 06.09.202414:45
    Mert Otsamo

    Mert Otsamon ura sai alkunsa valtavan tragedian saattelemana: "Kuolema ei ole aina loppu"