Viime kaudella ihmetystä herättäneelle Sebastian Vettelin Ferrarin ”lisävivulle” on löytynyt selitys. Tai ainakin Motorsport.comin italiankielinen sivusto uskoo ratkaisseensa mystisen rattikytkimen arvoituksen.
Kohu alkoi huhtikuun lopussa, kun Vettelin ohjaamosta otetut kuvat alkoivat levitä maailmalla. Saksalaiskuskin ratissa oli ylimääräinen kytkin, jota ei ollut Kimi Räikkösen autossa.
Tuolloin villeimmät arviot väittivät, että Vettel pystyy vivun ansiosta kasvattamaan auton voimayksiköstä saamaansa tehoa. Kukaan Ferrarilta ei suostunut kommentoimaan asiaa, ja Kimi Räikkönenkin totesi kysyttäessä, että olisi saanut itse vastaavan kahvan omaan rattiinsa, muttei halunnut sellaista.
LUE MYÖS: Räikkönen avautuu Vettelin rattikohusta: ”Yliammuttu juttu simppelistä asiasta”
Nyt on kuitenkin käynyt ilmi, että kyse on enemmänkin käsijarrun tapaisesta säätimestä kuin mistään turbobuustista.

