Poliisi on tehnyt kaksi rikosilmoitusta maataloustuottajien etujärjestön MTK:n eilisestä suurmielenosoituksesta. MTK:n puheenjohtaja Esa Härmälä korosti tänään, että laittomuuksia ei hyväksytä.
Tässä vaiheessa ainakin kahta MTK:n johtajaa epäillään kokoontumislain rikkomisesta. Epäillyt ovat järjestöpäällikkö Jyrki Wallin ja ruotsinkielisen tuottajajärjestön SLC:n toiminnanjohtaja Tage Ginström.
Wallin ja Ginström on nimetty kokouksen vastuullisiksi järjestäjiksi mielenilmoituksesta poliisille tehdyssä ennakkoilmoituksessa. Kokoontumisrikkomuksesta voi käytännössä saada korkeintaan sakkotuomion. Asia siirrettiin lauantaina Espoon poliisille tutkinnan puolueettomuuden varmistamiseksi. Varsinaista tutkintaa ei ole vielä aloitettu, mutta eri henkilöitä kuulustellaan poliisin mukaan.
Poliisi on tehnyt rikosilmoituksen myös mielenosoituksen aikana Mannerheimintien varrelta varastetuista 38 EU-lipusta ja rikotuista lipputangoista. Helsingin poliisi tutkii lippuvarkauksia epäiltynä vahingontekona.
Lokakuun alussa voimaan tulleen uuden kokoontumislain mukaan mielenosoituksen järjestäjällä on velvollisuus huolehtia, että sovittuja sääntöjä noudatetaan. MTK:n mielenosoituksen aikana poliisin ohjeita ei noudatettu, vaan tapahtuma riistäytyi käsistä.
Poliisikoirat purivat viittä
MTK:n suurmielenosoitus pääsi irti järjestäjien hallinnasta, kun osa joukosta ei pysynyt poliisin aitaamalla alueella. Poliisi joutui ensin perääntymään seuraavalle aidalle, sitten tuomaan paikalle lisämiehiä ja koiria. Poliisikoirat purivat viittä mielenosoittajaa, joista yksi joutui käymään sairaalassa. Hänen vammansa eivät kuitenkaan olleet vakavia. Hälinän aikana kirjoitettiin yksi sakko, joka tuli niskoittelusta.
