Marco Simoncelli oli tuttu vastus Mika Kalliolle, joka ehti kilpailla italialaista vastaan kolmessa MM-luokassa.
Simoncelli, 24, ehti urallaan voittaa 250-kuutioisten MM-tittelin ja nousta yhdeksi Motogp-luokan tulevaisuuden huippunimistä. Taitava ja kovia riskejä kaihtamaton kuljettaja ajoi viikko sitten Australian gp:ssä toiseksi, mikä jäi hänen uransa parhaaksi Motogp-luokan sijoitukseksi.
Toista kauttaan Motogp-sarjassa ajanut Simoncelli porhalsi alkukaudesta tukun eturivin lähtöpaikkoja, muiden muassa paalupaikat Barcelonassa ja Assenissa. Kisoissa ylikovaksi karannut yritys ei kuitenkaan tuonut sellaisia sijoituksia, joita aika-ajovauhti lupasi.
Villistä afrokamppauksestaan ja leikkisästä luonteestaan tunnettu italialainen löysi loppukautta kohti malttia ajoonsa. Hän oli kolmas Tshekissä ja ajoi tukun neljänsiä sijoja ennen Australian gp:n kakkossijaa.
Vuonna 2002 alkaneella MM-urallaan 125- ja 250-kuutioisissa sekä Motogp-luokassa kisannut Simoncelli voitti yhteensä 14 gp-kilpailua ja ajoi 15 paalupaikkaa.
- Ei tätä oikein usko todeksi, Kallio kuvaili hiljaisena.
Kallion mukaan turvallisuus ratamoottoripyöräilyssä on parantunut, vaikka vauhditkin ovat samalla kasvaneet. Simoncellin onnettomuus oli kuitenkin sellainen, että mitään ei ollut tehtävissä.
- Siinä oli niin paljon huonoa tuuria matkassa. Ja vaikka koko ajan turvallisuudessa mennään eteenpäin, niin paljon on vielä tehtävää. Mutta vaikea tuollaista on estää, kun kuski jää radalle ja toiset tulevat perästä. Sille ei oikein mitään mahda.
Vakavat onnettomuudet jättävät aina jälkensä kuljettajiin. Silti seuraavassa kisassa mennään jälleen täysillä.
- Kun kypärät laitetaan päähän, niin kyllä se keskittyminen on pelkästään siinä mitä radalla tehdään. Tietyllä tapaa kuitenkin toivoo, että tämä herättelee hiukan. On paljon kokemattomia nuoria kuskeja, joilla on kova halu näyttää osaamistaan. Toivotaan, että tämä auttaa miettimään sitä, minkälaisia riskejä siellä kannattaa ottaa.