Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miessakit ry: Perättömästi ilmiannetut isät tarvitsevat tukiryhmän

Erotilanteessa voidaan tehdä perättömiä ilmiantoja lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Erotilanteessa voidaan tehdä perättömiä ilmiantoja lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.Lehtikuva
Julkaistu 06.04.2013 13:15(Päivitetty 19.06.2013 09:57)

Suomessa eroaa vuosittain 15 000 avioparia ja lähes saman verran tapahtuu eroja avoliitoista. Eroista 95 prosenttia on riidattomia, mutta viitisen prosenttia eroprosesseista on hankalampia. Näistä tapauksista yhdessä prosentissa käytetään äärimmäisiä keinoja, kuten perättömiä ilmiantoja lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

– Tietooni on tullut kahden vuoden aikana kymmenkunta asiakasta. Kokonaismäärä Suomessa voisi olla kuitenkin kolminumeroinen. Viisi prosenttia huoltajuusriidoista on pitkittyneitä ja hankalia tapauksia, joista prosentti voi olla sellaisia, joissa heitetään niin kutsuttu viimeinen pommi, arvioi Miessakit ry:n erotyöntekijä Kari Vilkko.

Lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä puhutaan julkisuudessa nykyisin enemmän kuin aiempina vuosikymmeninä. Tämä näkyy myös huoltajuusriidoissa kostokeinojen raaistumisena.

Vilkon mukaan perättömien ilmiantojen kohteiksi joutuneita miehiä on jo sen verran, että Miessakit ry harkitsee jo oman vertaistukiryhmän perustamista.

– Vaikka tapauksia on minulla kymmenkunta, niin yksilötasolla tällainen on äärimmäisen hankalaa ja invalidisoivaa. Miehet ovat käytännössä työkyvyttömiä, jopa vuoden sairauslomalla, tällaisen syytöksen jälkeen. He tarvitsevat apua ja tukea, Vilkko toteaa.

"Tarkoituksellista kiusantekoa"

Erotyöntekijä Vilkon käsittelemät tapaukset ovat kuuluneet juuri siihen yhteen prosenttiin huoltajuusriitoja, jossa likaisia keinoja on käytetty aiemminkin ahkerasti ex-puolisoa vastaan. Taustalla on ollut erilaisia lastensuojeluilmoituksia ja kun ne eivät ole tepsineet, on heitetty epäilys isän lapseen kohdistamasta seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

– Lopuksi on räjäytetty tällainen huoltajuusriitojen ydinpommi, Vilkko kertoo. – Ainakin minulle eteen tulleet tapaukset ovat olleet hyvinkin tarkoituksellisia.

Vilkon mukaan epäilyksen selvittäminen on traumatisoivaa perättömän ilmiannon kohteeksi joutuneelle isälle. Monissa tapauksissa tutkimusten aikana lapsi ja isä tapaavat vain valvotusti. Myös lapsi voi joutua käymään läpi rankat testit.

– Tutkinnan aloittaminen voi joskus viivästyä ja valvotut tapaamiset venyvät, Vilkko sanoo. – Pahinta on se, kun epäilys on kerran heitetty ilmaan, sitä on vaikea pestä pois.

Tilastokeskuksen mukaan viime vuonna lapsen seksuaalisia hyväksikäyttöjä tuli poliisin tietoon lähes 1570. Toistaiseksi perättömien ilmoitusten osuudesta ei ole olemassa tilastoitua tietoa.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Lapsiasiainvaltuutettu pelkää: "Ihmiset kykenevät melkoiseen pahuuteen"Vilja Eerikan ja Latokartanon surmien välisenä aikana syntyi hienoja papereita, mutta suunnitelmat jäivät hyvän tahdon varaan: "Hulluutta"Kahdeksanvuotiaana murhatun Vilja Eerikan tragedia muutti poliisin työtä – lasten pahoinpitelyä koskevat rikosilmoitukset lisääntyneet tuhansillaRikosuhripäivystyksen pakkoavioliittotapaukset yli kaksinkertaistuneet viime vuodesta ja tutkinnat tökkivät – nuorimmat uhrit teini-ikäisiäPelko oleskeluluvan menetyksestä pitää hyväksikäytön uhrien suut supussaTällaisesta väkivallasta suomalaiset vaikenevat: "Ihminen ei uskalla pelon takia kertoa poliisille"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:40
    Sudet

    Lampuri Pepin painajaisyö: Sudet raatelivat lähes koko lammaslauman – "Jatkuva pelkotila päällä"

  • 19:24
    Journalismi

    MTV Uutisten toimittajalle Päivi Mäki-Petäjälle Tiedon harava -palkinto: "Maailman tärkeimpiä aiheita"

  • 17:48
    Politiikka

    Vihreät peruisi leikkauksia miljardeilla, tilalle veronkiristyksiä

  • 17:31
    Jäät

    Kaksi mönkijäkuljettajaa menehtynyt heikkoihin jäihin torstaina – poliisilta vakava varoitus

  • 17:21
    Eduskunta

    Eduskunnassa nähtiin poikkeuksellinen tilanne – "Tervetuloa harjoitukseen"